Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meta Bu Hafta Binlerce Kişiyi İşten Çıkarmaya Hazırlanıyor

Teknoloji ve sosyal medya şirketi Meta, daha öncekilere ek olarak yeni işten çıkarmalara hazırlanıyor. Ayrıntılar geliyor…
Meta Bu Hafta Binlerce Kişiyi İşten Çıkarmaya Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

Bloomberg’de yer alan bir rapora göre sosyal medya devi MEta, binlerce kişinin etkilenebileceği bir işten çıkarma planını hayata geçirmeye hazırlanıyor. İşten çıkarmalar bu hafta başlayabilir ve Kasım ayında açıklanan büyük bir maliyet azaltma planının bir parçası olarak işten çıkarılan Meta çalışanlarının yüzde 13′üne ek olarak ek bir işten çıkarma turu anlamına gelebilir.

Meta’nın daha önceki ilk büyük işten çıkarma turunda 11.000 çalışan etkilenmişti. Şirket ayrıca organizasyonunu basitleştirmek için çalışıyor, yöneticilere satın alma paketleri veriyor. Gerekli görülmeyen tüm ekipler ise işten çıkarılıyor.

İsmini vermekten kaçınan kişiler, yaklaşan kesinti turunun finansal hedefler tarafından yönlendirildiğini söyledi. Reklam gelirlerinde bir yavaşlama gören ve metaverse adlı bir sanal gerçeklik platformuna odaklanan Meta, müdürlerden ve başkan yardımcılarından işten çıkarılabilecek çalışanların listelerini yapmalarını istiyor.

İşten Çıkarmalar için Gelecek Hafta İşaret Edildi

Tahminlere göre işten çıkarmaların bu aşaması önümüzdeki hafta içinde tamamlanabilir. Kasım ayındaki kesintiler bir sürprizdi, ancak Meta cephesinde geniş çapta bir başka işten çıkarma turu bekleniyor.

Meta kurucusu Mark Zuckerberg, 2023 Meta’nın verimlilik yılı olarak adlandırdı ve şirketin geçen hafta tamamlanan performans incelemeleri sırasında bu temayı çalışanlarına ilettiğini söyledi. Maliyet düşürme çabaları, dördüncü çeyrekte gelirlerin yüzde 20 arttığını söyleyen tüketici teknolojisi şirketi için zorlu bir zamanda geldi.

GCM Yatırım Banner

California merkezli şirket çalışanları, son zamanlarda meslektaşları arasında artan kaygı ve düşük morale sahip olduklarını bildiriyor. Bazı çalışanlar, işlerini önceden kaybederlerse bu ay dağıtılması planlanan ikramiyelerini alıp alamayacaklarından endişe duyuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.