Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meta Hisseleri Beklentileri Aşan Gelirle Yüzde 20 Arttı

Meta Inc, 2022 dördüncü çeyrekte analistlerin beklediğinden daha yüksek gelir bildirdi. Hisseler ise hem bilanço hem de geri alım açıklamasıyla sert yükseldi.
Meta Hisseleri Beklentileri Aşan Gelirle Yüzde 20 Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Facebook’un çatı şirketi Meta, Çarşamba günü dördüncü finansal raporunu yayımladı. 86 binden fazla çalışanı olan ABD’li şirket, 2022 yılının son çeyreğinde 32,17 milyar dolar gelir elde etti. Piyasanın beklentisi 31,53 milyar dolar gelmesiydi.

Toplam gelir beklentileri aşarken, hisse başına kar tahminlerden daha düşük geldi. Meta, 2022 dördüncü çeyrekte hisse başına 2,26 dolar kazanç beklentisine karşın, 1,76 dolar elde etti.

Söz konusu düşüşün Family of Apps’in 3,76 milyar dolar ve Reality Labs’ın 440 milyon dolarlık yeniden yapılandırma ücretlerinden kaynaklandığı söylendi.

Dördüncü çeyrek geliri beklentilerden fazla gelse de genel tablo memnun etmedi. Söz konusu dönemde gelir bir önceki yıla kıyasla yüzde 4 oranında düştü. Maliyet ve giderleri ise yüzde 22 oranında artışla 25,8 milyar dolar seviyesine ulaşıldı.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, büyümeye devam ettiklerini ve uygulamalarındaki güçlü etkileşimden memnun olduklarını söyledi. 2023 yılında daha güçlü ve çevik bir organizasyon olmaya odaklandıklarını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Şirketin çalışan sayısı son bir yılda yüzde 20 artışla 86 bin 482 oldu. Bu sayıya en son açıklanan işten çıkarmaların dahil olmadığı belirtildi.

Meta Hisseleri Kapanış Sonrası İşlemlerde Fırladı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Market Watch

Kaynakların aktardığı bilgiye göre şirket 40 milyar dolarlık hisse geri alım programını açıkladı. 2022 yılında 27,9 milyar dolarlık geri alım yapmıştı. Hisseler hem bu gelişmeden hem de bilançodan aldığı destekle sert yükseldi.

ABD piyasaları dün FED gelişmesiyle pozitif seyretti. Meta’nın Nasdaq Borsası’nda işlem gören hisseleri güne 148,03 dolardan başladı. 153,58 dolara kadar yükseldikten sonra, kapanışı yüzde 2,79 değer kazancıyla 153,12’den yaptı.

Fakat yükselişine devam ederek, piyasa sonrası işlemlerde yüzde 20’den fazla sıçrama kaydetti. 184 doların üzerine çıkan Meta hisseleri bu yıl yüzde 27’den fazla prim yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın