Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası’nda Ne Oluyor? Rezervlerde Sürpriz Büyük!

Yeni ekonomi kadrolarının listesine aldığı Merkez Bankası rezervleri uluslararası basında gündem oldu. Reuters, Merkez’in rezervinde sürpriz yapacağı hesabını paylaştı.
Merkez Bankası’nda Ne Oluyor? Rezervlerde Sürpriz Büyük!
HABER GİRİŞ

Ekonomi yönetimindeki radikal değişikliklerin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) sürpriz hamleleriyle şaşırtmaya devam ediyor. Geçen hafta beklentilerin üzerinde yüksek faiz artışına giden ve aynı gün paylaştığı rezerv verilerinde 9 yılın zirve artışına imza atan Merkez Bankası, yabancı basının yakın takibine alındı.

İngiliz haber ajansı Reuters, TCMB’nin rezerv hareketlerini gündemine taşıdı. Beş bankacının hesaplamalarına göre geçen hafta itibarıyla Merkez Bankası rezervlerine 2 milyar dolarlık giriş oldu.

Bu yıl ilk kez Kasım ayına girişte 128 milyar dolar seviyesini gören toplam rezervler, istikrarlı yükselişi koruyarak 17 Kasım Cuma gününde kapanan haftada 134 milyar 468 milyon dolara çıkmıştı.


Bir önceki rekor ise Aralık 2013 döneminde 135,96 milyar dolar olmuştu. Geçen hafta itibarıyla bu rekorun tazelendiği, Merkez Bankası rezervlerinin 136,5 milyar doları gördüğü hesabı yapıldı.

TCMB ise 17 Kasım haftasına ilişkin resmi rezerv verilerini 30 Kasım Perşembe günü kamuoyuyla paylaşacak.

Şimdi Kayıt Olun
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.