Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rezervler Bayram Ediyor: Döviz ve Altın Tarafı Uçtu!

Yeni ekonomi yönetiminin verdiği rezervleri koruma sözü karşılık buldu. Altın ve döviz rezervlerinde soluksuz artış yaşayan Merkez Bankası 9 yıllık zirveyi gördü.
Rezervler Bayram Ediyor: Döviz ve Altın Tarafı Uçtu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün kritik faiz toplantısında beklentileri boşluğa düşürerek yüksek faiz artışına giden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bir sürprizi de rezervleriyle yaptı. Haftalık para ve banka istatistiklerini paylaşan TCMB, rezerv artışıyla 9 yılın zirvesine çıktı.

Bu yıl ilk kez Kasım ayına girişte 128 milyar dolar seviyesine yükselen rezervler geçen hafta da kritik seviyeyi korudu.

TCMB verilerine göre Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 17 Kasım Cuma gününde kapanan haftada 128 milyar 614 milyon dolardan, 134 milyar 468 milyon dolara çıktı.

Böylece Merkez Bankası rezervlerinde rekor seviye uzun bir süre sonra güncellenmiş oldu.

Önceki hafta toparlanan brüt rezervler geçen hafta da artarak 84 milyar 644 milyon dolardan, 89 milyar 226 milyon dolara yükseldi. Altın rezervlerinde ise seviye 43 milyar 970 milyon dolardan 45 milyar 241 milyon dolara ulaştı.

GCM Yatırım Banner
Merkez Bankası Analitik Hesapları
Kaynak: TCMB

Net rezervler 25,4 milyar dolar seviyesinden 29 milyar dolar düzeyine sıçrarken, hızlı toparlanma swap hariç net rezervlerde de görüldü.

Söz konusu haftada TCMB’nin swap hariç net rezervleri ise eksi 52,9 milyar dolar seviyesinde kayda geçti.

Rezerv artışlarında oluşan başarılı tablonun arkasında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın geçen haftalarda yoğunluk verdiği tahvil satışları öne çıktı. Bakanlık, geçen hafta 2,5 milyar dolarlık sukuk ihracına imza atmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.