Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası Türkiye’nin Şubat Ayı Net UYP Açığını Duyurdu

Merkez Bankası, uluslararası yatırım pozisyonu gelişmelerini paylaştı. Türkiye'nin yurt dışı varlıkları ve yükümlükleri Şubat'ta düşüşe geçti.
Merkez Bankası Türkiye’nin Şubat Ayı Net UYP Açığını Duyurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bugün Şubat ayı uluslararası yatırım pozisyonu (UYP) gelişmelerini paylaştı. Türkiye’nin yurt dışı varlıkları Şubat’ta, 2022 yılının sonuna göre yüzde 2,3 azalarak 303,1 milyar dolara geriledi.

Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’nin Şubat ayındaki yurt dışı yükümlükleri yüzde 2,9 oranında düşerek 570,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yurt dışı varlıkları ile yurt dışı yükümlülükleri arasındaki fark olan net UYP açığı, Ocak 2023 sonu itibariyle 267,1 milyar dolar seviyesinde kaydedildi. Bu rakam, 2022 yılının sonunda -276,9 milyar dolar seviyesindeydi.

Geçen ay açıklanan verilerde Türkiye’nin yurt dışı varlıkları Ocak ayında, 2022 yılının sonuna kıyasla yüzde 0,6 oranında artarak 312,1 milyar dolara çıkmıştı. Yurt dışı yükümlülükleri ise yüzde 1,8 artışla 574,1 milyar dolara yükselmişti.

Türkiye’nin Şubat’taki Rezerv Varlıkları Yüzde 8,8 Azaldı

Varlıklar alt kalemleri incelendiğinde, rezerv varlıklar 2022 yıl sonuna göre yüzde 8,8 azalışla 117,4 milyar dolar, diğer yatırımlar kalemi yüzde 2,7 oranında artarak 124,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Diğer yatırımlar alt kalemlerinden bankaların Yabancı Para ve Türk Lirası cinsinden efektif ve mevduatları yüzde 9,2 yükselerek 49,1 milyar dolar oldu.

Yükümlülükler alt kalemlerinde doğrudan yatırımlar (sermaye ve diğer sermaye) piyasa değeri ile döviz kurlarındaki değişimlerin de etkisiyle 2022 yıl sonuna kıyasla yüzde 11,5 oranında azalışla 120,7 dolara geriledi. Portföy yatırımları yüzde 1,4 oranında azalışla 91,8 milyar dolar oldu.

Merkez Bankası raporunda Şubat’ta bankaların toplam kredi stoku yüzde 1,3’lük azalışla 56,4 milyar dolar seviyene düştü. Diğer sektörlerin toplam kredi stoku ise yüzde 0,3 artarak 101,8 milyar dolara çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu