Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası Ocak Ayı Net UYP Açığını Duyurdu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın bugün yayımladığı verilere göre ülkenin Ocak ayında net uluslararası yatırım pozisyonu açığı geriledi. Detaylar haberde;
Merkez Bankası Ocak Ayı Net UYP Açığını Duyurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından Ocak ayı uluslararası yatırım pozisyonu (UYP) verileri paylaşıldı. Türkiye’nin yurt dışı varlıkları Ocak’ta 2022 yıl sonuna kıyasla yüzde 0,6 oranında artarak 312,1 milyar dolara çıktı.

Merkez Bankası’nın verilerine göre Türkiye’nin yurt dışı yükümlülükleri Ocak ayında yüzde 1,8 artışla 574,1 milyar dolara yükseldi.

Yurt dışı varlıkları ile yurt dışı yükümlülükleri arasındaki fark olarak tanımlanan net UYP açığı 2022 yılı sonu itibarıyla 274,5 milyar dolar seviyesindeyken, Ocak 2023 sonu itibarıyla net UYP açığı 262 milyar dolar seviyesinde kaydedildi.

TCMB’nin geçen ay açıkladığı Aralık 2022 raporunda, net UYP açığının 279,1 milyar dolar seviyesinde olduğu bildirilmişti.

Türkiye’nin Ocak Ayı Rezerv Varlıkları Azaldı

Varlıklar alt kalemleri bakıldığında rezerv varlıkları 2022 yıl sonuna göre yüzde 2,6 oranında azalarak 125,3 milyar dolara geriledi. Diğer yatırımlar kalemi ise yüzde 3,8 oranında artarak 125,4 milyar dolara yükseldi.

Diğer yatırımlar alt kalemlerindense bankaların yabancı para ve Türk lirası cinsinden efektifi ile mevduatlarının yüzde 9,6 artarak 49,3 milyar dolar seviyesini gördüğü belirtildi.

Yükümlülükler alt kalemleri incelendiğinde sermaye ve diğer sermaye olarak gruplandırılan doğrudan yatırımların, piyasa değeri ile döviz kurlarındaki değişimlerin de etkisiyle 2022 yıl sonuna göre yüzde 9,8 azalarak 150,1 milyar dolara geriledi.

Merkez Bankası raporunda Ocak ayında bankaların toplam kredi stoku yüzde 0,8’lik azalışla 56,8 milyar dolar seviyene düştü. Diğer sektörlerin toplam kredi stoku ise yüzde 1,5 artarak 101,5 milyar dolara çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu