Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Rezervlerinde Büyü Bozuldu!

2023’ü zirve yükselişe koşarak geçirdikten sonra sene sonunda soluğu tükenen rezervlerde erime sürüyor. Rezervler 137 milyar dolar düzeyine sarktı.
Merkez Bankası Rezervlerinde Büyü Bozuldu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Makroekonomik göstergeleri yukarıda tutmaya odaklanan ekonomi kadroları, yerel seçimlere giderken Merkez Bankası rezervlerine daha az yoğunluk verdi. Dün iş insanlarıyla yaptığı konuşmasında ekonomik istikrar sözü verirken aynı zamanda, “Kötümserlik için sebep yok; mucize istiyorsanız o da bende yok” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in rezervleri koruma sözü verilerde okunmadı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) paylaştığı haftalık para ve banka istatistiklerine göre döviz rezervlerinde seviye düşmeye devam etti.

26 Ocak Cuma gününde kapanan haftada Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 930 milyon dolar azalarak 138 milyar dolardan, 137 milyar 161 milyon dolara indi.

Böylece geçen yılı 141 milyar dolar seviyesinde kapatan toplam rezervler, Ocak sonuna doğru 137 milyar dolar düzeyine sarktı.

Merkez Bankası Analitik Hesapları 26.01.2024
Kaynak: TCMB

26 Ocak Cuma gününde kapanan haftada Merkez Bankası’nın altın rezervleri yükselirken, brüt rezervleri bir önceki hafta olduğu gibi düşüşe devam etti.

GCM Yatırım Banner

TCMB verilerine göre geçen hafta brüt rezervler 90 milyar 366 milyon dolardan, 89 milyar 154 milyon dolara indi. Altın rezervleri ise 47 milyar 725 milyon dolardan, sınırlı bir yükselişle 48 milyar dolar düzeyine çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.