Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek: Mucize İstiyorsanız Bende Yok

Dün ekonomik istikrar sözü verdikten sonra BIST 100 endeksindeki yükseliş için doping etkisi yaratan Bakan Şimşek’in konuşmasının içeriği dikkat çekti.
Şimşek: Mucize İstiyorsanız Bende Yok
HABER GİRİŞ

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) dün gerçekleştirilen yeni yılın ilk meclis toplantısında verilen mesajlar gündem olmaya devam ediyor. Toplantıda yaptığı konuşmada, “Bu program geçici bir heves değildir” çıkışıyla ekonomik istikrar ve kur korumalı mevduat (KKM) sisteminden çıkış sözleri veren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in sanayicilerle diyaloğu ise daha dikkat çekici oldu.

Şimşek’in güven mesajıyla dün BİST 100 endeksi 8 bin 577 puana kadar çıkarak rekor kırarken, iş dünyası için pembe bir tablo çizilmedi.

Şimşek’in iş insanlarıyla girdiği diyalogda, “Kötümserlik için sebep yok; mucize istiyorsanız o da bende yok” dediği öğrenildi.

“ABD nasıl düşürüyorsa, AB nasıl düşürüyorsa biz de öyle yapacağız” diyen Şimşek’in, uluslararası standartlarda kabul görmüş ekonomi politikalarıyla yola devam etmekte ısrarcı olduğu görüldü.

Politika faizinin enflasyonun altında kalması eleştirilerine de cevap niteliğinde konuşarak şöyle ekledi:

GCM Yatırım Banner

“Önümüzdeki dönemde seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırmayı destekleyici maliye ve gelirler politikası olacak. Türkiye’nin de enflasyonun yerçekimi gücüne karşı mücadele etmeyeceğine inanıyorum. Düşecektir. Tek şart program sabır ve kararlılıkla uygulanacak.”

“İllüzyonun Sonuna Geldik”

Toplantıda sanayiciler, Bakan Şimşek’e taleplerini iletirken, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, “Sanayiciler olarak illüzyonun sonuna geldik” çıkışında bulundu.

Yeni yılın ilk ayının asgari ücret zammı ve vergi ayarlamalarıyla geçtiğini belirten Bahçıvan, Ocak enflasyonu için “Aylık enflasyonun seyrinde yeniden bir bozulma göreceğiz ve muhtemelen yıllık enflasyon yıl ortalarına doğru yüzde 70’ler düzeyinde yeni bir zirve yapacak. Yani asıl sınavın yılın ikinci yarısında başlayacağı açık” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın