Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten KKM Açıklaması: Hedefimiz Buradan Çıkmak!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi toplantısında açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor...
Bakan Şimşek’ten KKM Açıklaması: Hedefimiz Buradan Çıkmak!
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin 2024 yılı ilk olağan toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek ekonmi programına yönelik değerlendirmesinde, sabırla ve kararlılıkla uygulama mesajı verdi ve geçici bir heves olmadığını vurguladı.

Şimşek temelde büyümeye dair bir sorun olmadığını belirterek, “Son 20 yılda büyüme yüzde 5,4 oldu. Çin hariç bu kadar uzun soluklu, makul düzeyde büyüyen nadir ülkelerden bir tanesiyiz. Kaynak girişi var. Önümüzdeki dönemde kaynağa erişimde sorun ciddi bir şekilde azalacak.” diye konuştu.

Şimşek’ten KKM Açıklaması

Bakan Şimşek’in açıklamasında Kur Korumalı Mevduat (KKM) konusu da yer aldı. Şimşek KKM ile ilgili, “Buradan çıkış bizim hedefimizdir. Piyasaları bozmadan çıkacağız. Sabırla, zamanla KKM’den çıkacağız.” ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilir yüksek büyüme için enflasyonun düşük olması gerektiğinin altını çizen Şimşek, kaynakların spekülatif alanlar yerine sanayiye, verimli alanlara kanalize edilmesinin gerekli olduğunu söyledi. Verginin tabanını büyüteceklerini ve hakkıyla alınmadığı alanlarda çaba gösterecekleri mesajını verdi.

Gelecek dönemde çok daha destekleyici maliye ve gelirler politikasının uygulanacağını belirten Şimşek, fiyat istikrarının sağlanması ile sanayicinin uzun vadeli, makul maliyetlerle sürüdürülebilir çerçevede rekabetçi olmasına zemin hazırlayacak bir ekosistem oluşacağını söyledi. Türk lirasının oldukça rekabetçi olduğunu da sözlerine ekledi

GCM Yatırım Banner

Küresel piyasaları da değerlendiren Şimşek, dünyada dezenflasyonun devam ettiğini, bu sene enflasyonun yüzde 8,1’e düşmesinin beklendiğini ifade etti. Şimşek sözlerini, “Bizim için önemli olan gelişmiş ülkelerdeki enflasyon trendidir. Burada enflasyonun yüzde 2,6’ya düşüşü öngörülüyor bu da finansal koşullarda önemli bir iyileşmeyi içeriyor.” ifadeleri ile sürdürdü. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın