Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası Rezervlerinde Artış 1 Ayda 10 Milyar Doları Aştı

Ekonomi kadrolarındaki değişiklikle düşüşü duran Merkez Bankası rezervlerinde artışa devam sinyali aylık artışı 10 milyar doların üzerine taşıdı.
Merkez Bankası Rezervlerinde Artış 1 Ayda 10 Milyar Doları Aştı
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), para ve banka istatistiklerini paylaştı. Verilerde TCMB’nin ilk kadın başkanı olarak tarihe geçen Hafize Gaye Erkan rüzgarları kendini gösterdi. Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döneminden itibaren arka kapı yöntemiyle yapılan döviz satışlarına dur diyen Erkan’ın etkisiyle rezervler artışı sürdürdü.

TCMB verilerine göre toplam rezervler geçen hafta 1 milyar 829 milyon dolar arttı.

Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 7 Temmuz haftası itibarıyla 108 milyar 587 milyon dolardan, 110 milyar 416 milyon dolara yükseldi.


7 Temmuz haftasında Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri de artışı sürdürdü.

Brüt döviz rezervleri 2 milyar 681 milyon dolar artarak 67 milyar 155 milyon dolardan, 69 milyar 836 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Net uluslararası rezervler ise 3,4 milyar dolarlık artışla 13,2 milyar dolar seviyesinde kayda geçti.

Altın Rezervleri Bu Kez Düştü

Geçen hafta 117 milyon dolar artan altın rezervleri geçen hafta 852 milyon dolar azaldı.

Merkez Bankası’nın altın rezervleri 7 Temmuz haftasında 41 milyar 432 milyon dolardan, 40 milyar 580 milyon dolara çekildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu