Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek Açıkladı: Merkez Bankası Rezervlerinde Son Durum

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, merkez bankasının rezervlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Artışın cesaret verici olduğunu söyledi.
Bakan Şimşek Açıkladı: Merkez Bankası Rezervlerinde Son Durum
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, merkez bankasının rezervlerindeki artışa dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Bakan Şimşek, programlarının önemli bir hedefinin, piyasa koşulları elverdiği ölçüde uluslararası rezerv birikimini sağlamak olduğunu söyledi.

Şimşek, 26 Mayıs’ta 98.5 milyar dolar olan Merkez Bankası rezervlerinin, 30 Haziran itibarıyla 108.6 milyar dolar seviyesine çıktığını söyledi.

Bu dönemde net rezervlerin ise 14.2 milyar dolar iyileşme gösterdiğini belirten Şimşek, “Son dönemde rezervlerde gözlenen bu hızlı artış cesaret vericidir.” açıklamasında bulundu

Merkez Bankası rezerv artışına katkı sağlayacak rasyonel politikaların yanı sıra ilave dış kaynak sağlamaya yönelik çalışmaların hızla devam ettiğini vurgulayan Şimşek, “İyileşmenin devamı için gereken adımları atmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Şimşek’in son paylaşımı, geçtiğimiz günlerde yapılan zamların ardından bütçe değerlendirmesinin ardından geldi. Bakan Şimşek, sıkı para politikasına geçiş kapsamında, mali disiplinin yeniden tesis edileceğinin mesajını vermişti.

GCM Yatırım Banner

Kamu maliyesi göstergelerinde kalıcı bütçe bozulmalarına geçit vermeyeceklerini belirten Şimşek, gerekli tedbirleri aldığını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.