Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Rezervleri 150 Milyar Dolara Koşuyor!

Yılı rekor seviyede rezerv girişiyle kapatmaya hazırlanan Merkez Bankası’nda hedefe giderek yaklaşılıyor. Son verilerde rezervler zirve tazelemeye devam etti.
Merkez Bankası Rezervleri 150 Milyar Dolara Koşuyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Mayıs seçimlerinin ardından 98 milyar dolar seviyesine kadar çekilen Merkez Bankası rezervlerinde aralıksız artış sürüyor. Ekonomi yönetiminde kadroların yenilenmesiyle 180 derecelik dönüşüme uğrayan politikaların yansımaları Merkez’in döviz ve altın rezervlerinde kendini gösterdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün paylaştığı haftalık para ve banka istatistiklerine göre toplam rezervlere 6 ayda 47 milyar dolarlık giriş oldu.

15 Kasım Cuma gününde kapanan haftada 142 milyar 528 milyon dolar seviyesinde kayda geçen toplam rezervler, geçen hafta itibarıyla 145 milyar 453 milyon dolara yükseldi.

Merkez Bankası Seçilmiş Bilanço Kalemleri ve Para Arzı (22-12-2023)
Kaynak: TCMB

TCMB verilerinde aralıksız artan brüt rezervlerde seviye geçen hafta itibarıyla 95 milyar 399 milyon dolardan 97 milyar 557 milyon dolara çıktı.

Altın rezervleri ise sınırlı bir yükselişle 47 milyar 129 milyon dolardan 47 milyar 896 milyon dolara ulaştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.