Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası: Nakit Avansta Sınırlama Kararı Kaldırıldı

Merkez Bankası’ndan gelen son dakika açıklamasına göre kredi kartlarıyla ilgili nakit avans kararı kaldırıldı!
Merkez Bankası: Nakit Avansta Sınırlama Kararı Kaldırıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Seçim sonrasında yurt içinde en çok konuşulan konuların başında gelen kredi kartlarıyla ilgili nakit avans konusuna dair yeni bir gelişme yaşandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), çıkan tartışmalar ve tepkilerin yükselmesine üzerine kredi kartlarıyla ilgili aldığı nakit avans kararından geri adım attı.

Yapılan açıklamada “Kredi kartından nakit avans kullanımı ve kredili mevduat hesabı kredilerinde hiçbir sınırlama uygulanmayacak” ifadesine yer verildi.

TCMB’den bu sabah bankalara gönderilen uygulama talimatı uyarınca hafta başında yapmış olduğu kredi kartlarından nakit avans çekimi ve kredi kartı ile kuyum alımı uygulamasının menkul kıymet tesisi kapsamına aldığı düzenlemeyi iptal etti.

Alınan bu karar tartışmaların çıkmasına yol açarken, özellikle ikinci tur seçim öncesinde böyle bir karar alınması iktidarın eleştirilmesine sebep olmuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise dün akşam yaptığı açıklamada bunun dar gelirli vatandaşları kapsamadığını, limiti 50 bin liranın üzerinde olan kartlar için geçerli olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ancak Merkez Bankası gelen tepkilere daha fazla direnemedi ve söz konusu düzenlemeyi geri aldı. Bunun yanında kredi büyümesine göre tesis edilen menkul kıymetlere ilişkin düzenleme de değiştirildi.

Yüzde 3’ün üzerinde büyüme halinde tüm kredi türleri için getirilen menkul kıymet tesisi yükümlülüğünde esnaf kredileri, ihracat kredileri, yatırım kredileri, tarımsal kredileri, kurumsal kredi kartları, mali kuruluşlara kullandırılan krediler, tüketicilere kullandırılan kredili mevduat hesabı ve konut kredileri için MK yükümlülüğü, yeni düzenleme ile birlikte kaldırıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın