Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Mahfi Eğilmez’in İkinci Senaryosunu Devreye Aldı!

Merkez Bankası’nın bugün açıkladığı faiz oranı için üç hafta önce öngörülerini paylaşan ünlü ekonomist Eğilmez’in senaryosunun devreye alındığı görüldü.
Merkez Bankası Mahfi Eğilmez’in İkinci Senaryosunu Devreye Aldı!
HABER GİRİŞ

Hafize Gaye Erkan başkanlığında ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) beklenen faiz kararında beklentilerin altında oran açıklamasının ardından piyasalarda dalgalanmalar üst perdeye çıktı.

Ekonomi uzmanları Merkez’in faiz hamlesiyle hangi yolu seçeceğine odaklanırken, Mahfi Eğilmez daha önce dikkat çektiği senaryonun hayata geçirildiği çıkışını yaptı.

“Faizi artırmak yetmez, yapısal reformları da yapmak lazım” diyerek daha önceki uyarılarını yineleyen ünlü iktisatçı, TCMB’nin faiz kararını sosyal medya hesabından şöyle yorumladı:

“TCMB Politika faizini yüzde 15’e çıkardı. An itibarıyla ikinci senaryodayız. Faiz artışını yapısal reformlar izlemezse ikinci senaryoda kalırız ve ekonomiyi toparlamak mümkün olmaz.”

“Dağ Fare Yarattı!”

TCMB’nin rasyonel çerçevede karar almadığı için öngörülebilirliğin düşük olduğunun altını çizen Eğilmez, Haziran ayının başında yazdığı yazıda söz konusu ikinci senaryoyu paylaşmıştı.

GCM Yatırım Banner

Ekonomist Dr. Eğilmez, “Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 8,5’den yüzde 15 düzeyine yükselttiğini düşünelim. Bu artış, son dönemde yaratılan yüksek artış beklentilerinin yarattığı beklenti tuzağı nedeniyle ‘dağ fare yarattı’ yorumuna yol açabilir” diye yazmıştı.

Toplantıdan beklentilerin altında çıkacak bir rakamın olumlu sonuç yerine tüm olumsuzlukları beraberinde getireceğini şöyle ifade etmişti:

“Bu çapta bir artışla ülkeye yabancı yatırımcı gelmez, bankalar bir miktar negatif etkilense de bu etkilenme fazla olmaz. Zombi şirketlerin zombiliği su yüzüne çıkar, KOBİ’ler biraz daha sıkıntıya girer. Kur fazla geriye gitmeyeceği için ihracat ve ithalat çok fazla etkilenmez. Böyle bir faiz artırımı faizi hiç artırmamaya göre beklentilerini haksız çıkaracağı için ilerleyen günlerde daha olumsuz sonuçlara yol açabilir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.