Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Faizleri Yükseltmeye Devam Edecek mi?

Merkez Bankası yüzde 5 enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar sıkılaştırıcı politikalara devam edeceğini belirtirken, olası oranlar değerlendiriliyor.
Merkez Bankası Faizleri Yükseltmeye Devam Edecek mi?
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 23 Kasım toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 35’ten yüzde 40’a yükseltti. Bu oran piyasanın beklentisi olan 250 baz puanlık artışı aştı.

Merkez Bankası, seçim sonrası göreve gelen yeni ekonomi yönetimiyle birlikte Haziran ayından bu yana aralıksız bir şekilde faiz artırıyor.

Yüzde 8,5’tan yüzde 40’a kadar giden soluksuz faiz artışı döngüsünün, kısa zamanda tamamlanacağı mesajı verildi. Bugün Kasım ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Ekim ayında yüzde 61,36 olan yıllık enflasyonun, Kasım’da yüzde 63’e çıkması bekleniyor.

Para Politikası Kurulu (PPK) karar metninde enflasyonda düşüş sinyali alınmaya başlandığı ve yüzde 5 orta vadeli hedefe ulaşıncaya kadar para politikalarının etkin bir şekilde kullanılmaya devam edileceği söylendi.

Faiz Oranı Ne Zaman Pik Yapacak?

Ekonomim’den Ferda Besli, enflasyon gelişmeleri doğrultusunda faiz oranı için beklentilerini yazdı. Orta Vadeli Program’daki (OVP) üç yıllık hedef enflasyonu baz alarak yorum yaptığını ifade eden Besli, politika faizinin enflasyonun ne kadar üzerinde ve reel olması gerektiği sorularına yanıt bulunması gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

2013-2023 yılları arasında enflasyon ile politika faiz arasındaki marjın 780 baz puan seviyesine çıktığını, R2=0.1145 ile anlamsız bir sonuç verdiğini açıkladı.

Geçen yıl enflasyonun yükselmesine rağmen politika faizinin ısrarla düşürülmesinin de bu anlamsız sonuca katkı sağladığını söyledi. Enflasyon ile politika faizi arasındaki marjın 2013-2019 yılları arasında 280 baz puan olduğunu belirten Besli, 2013-2017 yılları arasında 130 olduğunu belirtti.

İki varsayım üzerinde durarak, bunları “Birincisi politika faizini belirlerken enflasyonun yüzde 25 ağırlığında güncel enflasyonu, yüzde 75 ağırlığında ise 1 yıl sonrası enflasyon datasını hesaplayarak kullandık. İkinci varsayımımız politika faizi enflasyonun 200 baz puan üstünde olmalı.” sözleriyle açıkladı.

Buna göre politika faizinin bu yıl sonunda yüzde 43, gelecek yıl yüzde 22 ve 2025 yılında yüzde 12 olacağı yönünde sonuç çıktığını açıkladı. Bu senaryoda, Merkez Bankası Aralık toplantısında 300 baz puanlık faiz artışı daha yapacak.

Faiz indiriminin ise 2024 yılının Mayıs ayından sonra, yani enflasyonun pik yapması beklenen tarihten itibaren başlayacağını düşünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın