Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Faiz Kararı için Tahminler Değişiyor

Ocak toplantısında politika faizini yüzde 9'da sabit bırakan TCMB'nin faiz kararı için beklentiler değişiyor. 23 Şubat faiz kararı için tahminler...
Merkez Bankası Faiz Kararı için Tahminler Değişiyor
HABER GİRİŞ

Piyasalarda odak, bu hafta açıklanacak Merkez Bankası kararındayken gelen tahminler dikkat çekiyor. Yılın ilk toplantısında politika faizini yüzde 9’da değiştirmeden bırakan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararına ilişkin öngörülerde farklılık öne çıkıyor.

17 ekonomistin katılımıyla oluşturulan Reuters anketinden çıkan sonuç, Merkez Bankası’nın politika faizini 50 baz puan indirerek yüzde 8,5 seviyesine düşüreceğini öngördü.

Morgan Stanley ise bu hafta Perşembe günü 14.00’da duyurulacak faiz kararı için 100 baz puan indirime gidileceğini öngördü. Bununla birlikte depremler nedeniyle 150 baz puan indirim yapılabileceği ya da Mart toplantısında ilave bir faiz kesintisi olabileceğini belirtti.

JPMorgan, TCMB’den 100 baz puan indirim beklerken AA Finans anketine katılanların büyük bölümü politika faizinin yüzde 8’e indirileceği yönünde tahmin paylaştı.

ING uzmanları tarafından paylaşılan tahminse Merkez Bankası’nın Şubat toplantısında politika faizini değiştirmeden yüzde 9’da tutmasını bekliyor.

GCM Yatırım Banner

Notta TCMB’nin önceki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, küresel talebe yönelik riskler dikkate alınarak mevcut politika faizinin yeterli olduğunu belirten ileriye dönük yönlendirmesini kaldırdığı anımsatıldı.

Bu durum piyasa katılımcılarının ilgisini çekse de ING, 23 Şubat toplantısında politika faizinde herhangi bir değişiklik beklemediğini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.