Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Deprem TCMB’nin Kararını Etkileyecek mi? Reuters Anketi Yanıtladı

TCMB’nin faiz kararlarının depremin ardından değişip değişmeyeceği merak ediliyor. Reuters anketi ne gösteriyor? İşte detaylar;
Deprem TCMB’nin Kararını Etkileyecek mi? Reuters Anketi Yanıtladı
Yorum

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizi konusunda atacağı adımları etkileyip etkilemeyeceği merak ediliyor. TCMB, enflasyon verilerine rağmen son faiz indirimini Kasım ayında yaptı. Aralık ve Ocak aylarında gerçekleştirilen toplantılarda politika faizi yüzde 9’da sabit kaldı.

17 ekonomistin katıldığı Reuters anketi, TCMB’nin bu ay politika faizini 50 baz puan indirerek yüzde 8,5 seviyesine düşüreceğini işaret ediyor. Ankete katılanların 9’u indirim yapılacağını savunurken 8’î sabit tutulacağını savundu.

İki hafta önce gerçekleşen ve Türkiye’yi derin bir üzüntüye sokan depremlerde son verilere göre can kaybı 41 binin üzerine çıkmış durumda. Türkiye ve Suriye’de büyük yıkıma yol açan depremlerin ekonomik ve politik kararlara nasıl bir etki edeceği merak ediliyor.

Barclays bir araştırmasında Türkiye’de meydana gelen depremin alınacak kararlar üzerindeki etkisine dikkat çekti. TCMB’nin politika faizini sabit tutmasını beklediklerini ifade etti.

JPMorgan depremin ardından 100 baz puan indirim beklerken AA Finans anketine katılanların büyük bölümü politika faizinin yüzde 8’e indirilmesini beklediğini paylaştı.

Merkez Bankası faiz kararı toplantısı 23 Şubat’ta yapılacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu