Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Döviz Bildirim Yükümlülüklerini Erteledi

TCMB, 50 milyon TL üstü kredi kullanan şirketlerin döviz bildirim yükümlülüğünü 2024’e kadar erteledi.
Merkez Bankası Döviz Bildirim Yükümlülüklerini Erteledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Özet Döviz Pozisyon Raporlama’nın kapsam ve süresinde değişikliğe gitti. Alınan karara göre raporlama sürecine ilişkin yapılan ilave değerlendirmeler neticesinde raporlama yükümlülüğü 50 milyon TL ve üzeri kredi bakiyesi bulunan firmaları da içerecek şekilde kapsama giren tüm firmalar için 2024 Ocak raporlama döneminde başlamak üzere ertelendi.

Ekonomide yeni döneme geçişle birlikte politika faizini 650 baz puan artıran Merkez Bankası, kritik adımlar atmaya devam ediyor.

Bugün alınan kararla birlikte, yeni karar kapsamına giren tüm firmalar için özet döviz pozisyon raporlama yükümlülüğünde esnemeye gidilmiş oldu.

Faiz açıklamasından iki gün sonra yayımlanan kararda reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranları ve avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranlarıyla ilgili değişiklik yapıldı. Buna göre vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık yüzde 15,75’e yükseltildi.

Bir sonraki kritik karar ise menkul kıymet tesisi oranı kapsamında bilançolarda öngörülen TL ağırlığının yüzde 60’dan yüzde 57’ye düşürülmesi oldu.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bu hafta 22 Haziran toplantısının özetini yayımlayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.