Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası Bankalar için İlk Sadeleştirme Adımını Attı

TCMB tarafından bankacılık sektörüne yönelik sadeleştirme politikası kapsamında menkul kıymet tesis oranında değişikliğe gidildi. Detaylar haberin içerisinde;
Merkez Bankası Bankalar için İlk Sadeleştirme Adımını Attı
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan Cuma günü Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetimi ile bir araya gelmişti. Görüşmenin ardından Erkan, TBB yönetiminin sorunlarını ve makro ihtiyati çerçeveyi sadeleştirme kapsamında taleplerini ilettiğini söylemişti.

Düzenleme çerçevesindeki ilk gevşeme ise menkul kıymet tesisi kapsamındaki bilançolardaki Türk Lirası (TL) ağırlığıyla ilgili olarak geldi.

Resmi Gazete’de bugün Merkez Bankası tarafından yayımlanan tebliğle menkul kıymet tesisi oranı kapsamında bilançolarda öngörülen TL ağırlığı yüzde 60’dan yüzde 57’ye çekildi.

Söz konusu yükümlülüğü yerine getiremeyen bankalar için menkul kıymet tesisi oranı yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürüldü. Merkez Bankası, sadeleşme sürecinin kademeli olarak devam edeceğini bildirdi.

Regülasyonlarda Gevşeme Sinyali

Yüksek menkul kıymet tutma yükümlülükleri nedeniyle son yaşanan kur yükselişi, birçok bankanın bilançosunda TL’nin ağırlığını yüzde 60’ın altına indirmişti.

28 Mayıs seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabinesini açıklamış ve Türkiye’nin ekonomi politikalarında değişim sinyali verilmişti. Piyasalarda yeni dönemde faiz artırımının yanı sıra uygulanan regülasyonlarda da gevşemeye gidileceği tahmin ediliyordu.

Böylece konuya ilişkin ilk adım menkul tesis düzenlemesiyle gelmiş oldu. Merkez Bankası yayımlanan tebliğ ile faiz artırımı sonrasında sadeleştirme politikası için de kademeli vurgusu yapmış oldu.

Habere konu olan kararın, bankacılık hisselerini pozitif yönde etkileyeceği düşünülürken kur üzerinde ise baskının artabileceği tahmin ediliyor.

Kademeli Olarak Sadeleştirilme Yapılacak

TCMB karara ilişkin yayımladığı yazıda, Para Politikası Kurulu’nun 22 Haziran 2023’teki kararında mevcut mikro ve makroihtiyati çerçevenin etki analizlerine dayanarak, kademeli bir anlayışla sadeleştirileceğine işaret edildi.

Kademeli sadeleşme kararı kapsamında ilk adımın menkul kıymet tesisi uygulaması olacağına işaret edilerek, “Piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek doğrultuda sadeleştirilerek Resmî Gazete’de yayımlanmıştır.” ifadeleri yer aldı.

Sadeleşme sürecininse Para Politikası Kurulu’nun ilan ettiği ilkeler doğrultusunda kademeli olarak sürdürüleceğine dikkat çekildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu