Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Reeskont Faizinde Değişikliğe Gitti

TCMB’nin Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile reeskont işlemlerinde iskonto faiz oranları yükseltildi. Detaylar geliyor...
Merkez Bankası Reeskont Faizinde Değişikliğe Gitti
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranları ve avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranlarıyla ilgili değişiklik kararı aldı. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık yüzde 15,75’e yükseltildi.

Avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranı ise yıllık yüzde 16,75 olarak belirlendi. Reeskont işlemlerinde uygulanan iskonto oranı daha önce yüzde 9,75, avans işlemlerinde uygulanan oran ise yüzde 10,75 seviyesindeydi.

TCMB bankacılık sektörünün geçici likidite ihtiyaçlarının karşılanması için bankalar tarafından verilecek ticari senet ve vesikaları reeskont olarak kabul ediyor. Türkiye’de reeskont işlemindeki tüm koşul ve kurallar TCMB tarafından belirleniyor.

Reeskont, iskonto edilmiş ya da bir bedel karşılığı el değiştirmiş olan kıymetlerin, bir bedel karşılığında yeniden el değiştirmesi olarak tanımlanıyor. Merkez Bankası tarafından uygulanan faize “reeskont faiz oranı” adı verilirken, reeskonta kabul edilebilen senetler karşılığında avans verilebilir.

Reeskont faizindeki artış kararı, TCMB’nin bu hafta aldığı faiz artırım hamlesinin ardından geldi. Merkez bankası bu hafta Perşembe günü gerçekleştirdiği toplantıda 650 baz puan faiz artırımı gerçekleştirdi ve politika faizini yüzde 15 seviyesine çıkardı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.