Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Brüt Rezervleri Yılın Zirvesinde!

Merkez Bankası rezervlerinde toparlanma sürüyor. Son verilerde brüt rezervler bu yıl ilk kez 80 milyar dolar seviyesini aştı.
Merkez Bankası Brüt Rezervleri Yılın Zirvesinde!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün yaptığı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faiz oranını yüzde 30 seviyesine çıkarmasının ardından bir diğer önemli veri daha açıklandı. Merkez Bankası, rezerv bilgilerini paylaştığı haftalık para ve banka istatistiklerini yayımladı.

Verilerde, 2 haftadır 120 milyar dolar seviyesinde kalan toplam rezervlerin 15 Eylül haftasında 121 milyar dolar seviyesine adım attığı görüldü.

Toplam rezervler geçen hafta itibarıyla 120 milyar 645 milyon dolardan, 121 milyar 515 milyon dolara yükseldi.


Merkez Bankası’nın brüt rezervleri ise bu yılki zirvesine oturarak bir haftada 788 milyon dolar artışla 79 milyar 271 milyon dolardan, 80 milyar 59 milyon dolara çıktı.

Söz konusu haftada net rezervlerde 1,31 milyar dolarlık artış yaşandı. Böylece net uluslararası rezervlerde seviye 16 milyar 278 milyon dolardan, 17 milyar 588 milyon dolara ulaştı.

Altın Rezervleri Artışa Geçti

Merkez Bankası’nın altın rezervlerinde Ağustos ayının son haftasında başlayan toparlanma 8 Eylül haftasında bozulduktan sonra son verilerde artış kendini gösterdi.

GCM Yatırım Banner

15 Eylül haftasında altın rezervleri 181 milyon dolar artarak 41 milyar 374 milyon dolardan, 41 milyar 555 milyon dolara çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın