Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan’ın TL Tavsiyesinde Döviz Rezervlerine Vurgu Yapıldı

Ekonomideki yeni adımlar sonrasında JPMorgan analistleri TL'ye yönelik olumlu değerlendirmede bulundu. Detaylar haberde...
JPMorgan’ın TL Tavsiyesinde Döviz Rezervlerine Vurgu Yapıldı
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin para politikasına yönelik aldığı yeni kararlar ve bu kapsamda yakın bir zamanda açıklanan Orta Vadeli Program (OVP) ile yabancı yatırımcıların ilgisi arttı. Türkiye ekonomisine yönelik yeni planların açıklamasının ardından yabancı kurumlardan da olumlu değerlendirmeler geldi. Dün Türkiye’nin gelecek aylara ilişkin faiz artırım tahminlerini paylaşan ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, bugün TL’ye yönelik tavsiyede bulundu.

JPMorgan analistleri Türk lirasında sınırlı hacimde uzun pozisyon tavsiyesinde bulundu. Analistler yayımladıkları notta Dolar/TL put spreadleri üzerinden önerdikleri mevcut lira iyimser pozisyonuna “küçük boyutta” lira uzun pozisyon eklediklerini paylaştı.

Aralarında Anezka Christovova’nın da olduğu JPMorgan analistleri, politika yapıcıların dolar/TL’yi yukarı yönlü serbest bırakarak enflasyonu yükseltmeyi istemediklerini atıf yaptı.

“Döviz Rezervlerinin Ilımlı Bir Şekilde Artması Daha Olası”

Analistler artık risk/ödülün doğrudan lira uzun pozisyonlarına doğru kaydığına inandıklarını söyledi.

Ayrıca analistlerin raporunda şu ifadeler yer aldı:

GCM Yatırım Banner

“Önceki analizlerimiz Türk lirasının ucuz ve rekabetçi olduğunu, bu nedenle ek devalüasyona gerek olmadığını gösteriyor.”

Bunun yanında raporda Türkiye’deki yetkililerin döviz rezervlerini kaybetmeden dolar/TL’yi sabit tutabileceklerini ifade ettiklerini, analistler ise  döviz rezervlerinin ılımlı bir şekilde artmasının daha olası olduğunu belirtti.

Analistler, turizm gelirleri, kredi büyümesindeki yavaşlama ve artan kredi faizlerinin Ağustos-Ekim döneminde ılımlı cari işlemler fazlasına yol açacağı aktardı. İstikrarlı dolar/TL kurunun pozitif toplam döviz getirisi sağlamaya başlaması gerekti belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.