Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan TCMB’nin Yıl Sonu Faiz Tahminini İkiye Katladı

Orta Vadeli Program’ın tanıtılmasının ardından, JPMorgan yeni faiz tahminini paylaştı. Detaylar geliyor…
JPMorgan TCMB’nin Yıl Sonu Faiz Tahminini İkiye Katladı
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, Türkiye’nin gelecek aylara ilişkin faiz artırım tahminlerini ikiye katladı. Banka mali harcama planlarının ve yüksek enflasyonun gelecekteki iki merkez bankası toplantısında faiz artışlarının yüzde 10 puan daha yukarı taşıyacağını tahmin etti.

Yatırım bankası bir notunda, “Artık faiz artışlarının önden yüklemeli olmasını bekliyoruz. Beklenen mali gevşeme ve yukarı yönlü enflasyon sürprizleri göz önüne alındığında, önceden 250 baz puan yerine Eylül’de 500 baz puan ve Ekim MPC’de 500 baz puan artış bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

JPMorgan değerlendirmesinde, yıl sonu politika faizi tahmini olan yüzde 35 ve 2024 yıl sonu tahmini olan yüzde 45 seviyelerinde de yukarı yönlü riskler bulunduğunu belirtti. Bankanın değerlendirmesi, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan OVP sunumunu takip ediyor.

OVP sunumunda yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 65 olarak açıklandı. Erdoğan orta vadede yüzde 8,5 ile tek haneli enflasyonu hedeflediklerini söyledi. Bir diğer yatırım bankası Morgan Stanley de, OVP değerlendirmesinde faiz beklentisini yukarı yönde revize etti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.