Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Açıkladı: Konut Fiyatları Düştü mü?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Nisan 2024 döneminin konut fiyat endeksi verilerini açıkladı. Aylık değişimde maliyet artışlarının etkileri kendini gösterdi.
Merkez Bankası Açıkladı: Konut Fiyatları Düştü mü?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Nisan 2024 döneminin konut fiyat endeksi (KFE) raporunu paylaştı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Nisan ayının inşaat maliyet endeksinde yıllık artış enflasyonu da geçmişti. TCMB verilerindeki aylık değişimde maliyet artışlarının etkileri okundu.

TCMB verilerine göre Nisan ayında konut fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,2 artarken, geçen yılın aynı ayına göre yükseliş yüzde 48,4 oldu.

Enflasyon detayı dikkate alındığında konut fiyatları reel anlamda düşüş gördü. Konut fiyat endeksi reel olarak yüzde 13,3 oranında azaldı.

Mart ayı verilerinde endeksteki aylık artış yüzde 1,2, yıllık ise yüzde 52 oranında kayda geçmişti. Reel düşüş yüzde 9,8 oranında olmuştu.

Konut Fiyat Endeksi (Nisan 2024)
Kaynak: TCMB

Büyükşehirlerdeki fiyat değişimleri ele alındığında Mart ayıyla karşılaştırıldığında Nisan ayında İstanbul’da konut fiyat artışı yüzde 2,1, Ankara’da yüzde 3,0 ve İzmir’de yüzde 1,9 oranlarında gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Endeks değerlerindeki yıllık artışlar İstanbul’da yüzde 37,6, Ankara’da 58,9 ve İzmir’de yüzde 45,1 düzeylerinde oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın