Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur-Sen: Çalışma Barışı Sarsıldı Ücret Dengesi Bozuldu

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, memur maaşlarına Temmuz'da yapılması beklenen zamma ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Memur-Sen: Çalışma Barışı Sarsıldı Ücret Dengesi Bozuldu
HABER GİRİŞ

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve beraberindeki heyet ile Vedat Bilgin’den görevi teslim alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette, beklenen Temmuz ayı memur maaş zammı ve Ağustos’taki 7. Dönem Toplu Sözleşme’nin ele alındığı bildirildi.

Ziyarette konuşma yapan Yalçın, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel arasında çalışma barışının sarsıldığını ve ücret dengesinin bozulduğuna işaret etti.

Seçim döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile söz konusu durumun gündeme geldiğini kaydeden Yalçın, en düşük kamu görevlisi maaşının 22 bin lira seviyesine yükseltileceği ve emekli kamu görevlilerine de yansıyacağına ilişkin görüşmeyi anımsattı.

Düzenleme Zamana Yayılmamalı ve Sosyal Maliyet Oluşmadan Tamamlanmalı

Bahsi geçen düzenlemenin, hangi maaş kalemlerine, unvanlara hangi oranda yansıyacağı ve yüzdelik mi yoksa seyyanen mi olacağına ilişkin çalışmanınsa Memur-Sen ve kamuoyuyla paylaşılmadığını bildirdi.

Bu sebepten hassasiyet gözetilerek düzenlemenin başka mağduriyetlere yol açmaması için yetkili konfederasyonla ortak çalışmanın yapılması gerektiğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan’ın birinci dereceye gelmiş bütün kamu görevlilerine 3600 ek gösterge verileceği ve Meclis’in ilk işlerinden birisinin bu olacağını açıkladığını anımsatan Yalçın, düzenlemenin zamana yayılmaması ve sosyal maliyet oluşmadan tamamlanmasını istedi. Bunun, kamu görevlilerince memnuniyetle karşılanacağını ekledi.

Uzun süredir dile getirdikleri mülakatın kaldırılması için atılan adımdan memnuniyet duyduklarını söyleyerek, adımın kamu istihdamında kariyer ve liyakati destekleyeceğini vurguladı.

Verimliliği ve kalitesini artıracağını bildiren Yalçın, performansı yükseltecek Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavlarının periyodik olarak en fazla 3 yılda bir gerçekleştirilmesini talep etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.