Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Memur-Sen Başkanı Yalçın: Gelir Dağılımında Adalet Sağlanmalı

Memur-Sen Konfederasyonu Başkanı Ali Yalçın, enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından memur maaşlarına gelecek zam ile ilgili konuştu. Detaylar haberde...
Memur-Sen Başkanı Yalçın: Gelir Dağılımında Adalet Sağlanmalı
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Haziran ayı enflasyon oranını açıklamasından sonra memura gelecek zam oranı da belli oldu. Konuya dair Memur-Sen Konfederasyonu Başkanı Ali Yalçın’dan açıklama geldi. Yalçın, “Kanun Teklifi; Kamu Görevlilerinin Memnuniyetini Artırmalı, Ekonomilerini İyileştirmeli” başlıklı yazı yayımladı.

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Yalçın, en düşük memur maaşını 22.000 ₺’ye yükseltecek düzenlemeye ilave olarak; 6. Dönem Toplu Sözleşme’de hüküm altına alınan yüzde 6 artış ve gerçekleşen yüzde 10,90 enflasyon farkı ile toplamda yüzde 17,55 artış (ayrıca) yapılarak en düşük kamu görevlisi maaşının 25 bin 860 TL’ye yükseltilmesi halinde adil, doğru ve hakkaniyetli olan hayata geçiş olacağını söyledi.

Aksi taktirde kayıpların telafi edilememiş olacağını aktardı.

Ali Yalçın, alım gücünün yükselmesi ve gelir kayıplarının azaltılması için en etkin faktör düşük ve hedeflenen enflasyonun gerçekleşmesine bağlı olduğunu bildirdi.

Memur-Sen Başkanı Yalçın, “Mücadelemiz ve temennimiz; gelir dağılımında adaletin sağlanması ve çalışanlar arasında barışın tesis edilmesidir.” dedi.

En düşük memur maaşının 22 bin TL olmasına yönelik kanun teklifi bugün TBMM’ye sunuldu. Konuya dair açıklamada bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanı Abdullah Güler Temmuz 2023’te en düşük memur maaşının 22 bin 17 liraya çıkartılacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu