Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur Maaşlarını İçeren Torba Kanunun İlk 7 Maddesi Kabul Edildi

Memur ve emekli maaşlarındaki artış ile iki kat MTV alınmasını içeren torba kanunu teklifi TBMM Genel Kurul’da kabul edildi.
Memur Maaşlarını İçeren Torba Kanunun İlk 7 Maddesi Kabul Edildi
HABER GİRİŞ

En düşük memur maaşının 22 bin 17 liraya çıkarılmasına, emekli aylıklarına yüzde 25 zam yapılmasına yönelik düzenlemeleri içeren ve bazı vergi artışlarını öngören “6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nin ilk 7 maddesi, Tüekiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda kabul edildi.

Buna göre deprem nedeniyle ortaya çıkan finansman ihtiyacının karşılanmasında kullanılmak üzere, bir defaya mahsus olmak üzere ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) uygulanacak. Bu karar 5 Temmuz’da duyurulmuştu.

Mecliste kabul edilen maddenin ardından kayıt ve tescilli bulunan otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet, uçak ve helikopterler dahil tüm taşıtlar ile 31 Aralık 2023 tarihine kadar kayıt ve tescil edilecek olan tüm taşıtlar, ek MTV kapsamında olacak.

Ek MTV, 2023 yılı için tahakkuk ettirilen MTV tutarı kadar olacak ve iki eşit taksitte tahakkuk ettirilecek. Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle mücbir sebep hali ilan edilen yerlerde, deprem tarihi itibarıyla kayıt ve tescilli olan taşıtlar MTV’den müstesna olacak.

Emekli Maaşlarına Yüzde 25 Zam Yapılacak

Emekli Sandığı emeklileri, Temmuz ayından itibaren yılın 6 ayı için enflasyon farkı ile birlikte toplamda yüzde 25 zam alacak.

GCM Yatırım Banner

Teklife eklenen son maddelerle birlikte Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emeklileri 2023’ün 6 aylık diliminde maaşlarını yüzde 25 zamlı alacaklar.

En düşük memur maaşının ise 22 bin 17 liraya yükseltilmesine yönelik teklif kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen ve yasalaşma adımına geçen bir başka teklifte ise deprem nedeniyle inşaat kredisi verilmesini ya da bina yaptırılmasını isteyenlerin hak sahipliği başvurusunun yapılacağına dair duyuru, mahallinde mülki idare amirliğince ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı resmi internet sitesinde ilan edilecek.

(Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.