Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur Maaşlarını Belirleyecek Enflasyon Bugün Açıklanıyor

Memur ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zamlar konusunda kritik gün. TÜİK, zamları belirleyecek Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak.
Memur Maaşlarını Belirleyecek Enflasyon Bugün Açıklanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içinde piyasalar saat 10.00’da açıklanacak tüketici fiyat endeksi (TÜFE) rakamlarını bekliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre enflasyon Mayıs’ta yıllık olarak yüzde 73,50’ye yükseldi.

Bugün açıklanacak Haziran enflasyonunun daha da artarak, yüzde 78’leri aşması bekleniyor. Bir önceki aya göre ise en az yüzde 4 oranında artış olacağı öngörülüyor.

Ekonomi yönetimi son dönemde temel öncelik enflasyon vurgusuyla birçok önemli adım attı. Ancak geldiğimiz durum itibarıyla alınan tedbirlerin enflasyona yansıması henüz görülmedi.

Memur ve Emeklilerin Gözü Enflasyonda

Açıklanan verilerin adından 6 aylık enflasyon oranı belli olacak. Bu oran memur, emekli memurlar ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zamlarını belirleyecek.

Toplu iş sözleşmesi gereği memurlara, Temmuz ayından itibaren yüzde 7 zam uygulanırken, bunun yanında enflasyon farkları da maaşlara yansıyacak. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada yüzde 40 artış sinyali vermişti.

Şimdi Kayıt Olun

Kamu çalışanları için de 6 aylık enflasyon oranının yüzde 7,5’i aşan kısmı için enflasyon farkı verilecek. Zamlı maaşlar 8 Temmuz’da hesaplara yatırılacak.

Asgari Ücrete Yüzde 30 Zam Yapıldı

Asgari Ücrete Yüzde 30 Zam Yapıldı
Kaynak: Twitter

Cuma günü milyonların beklediği yeni asgari ücret açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan bilgiye göre Temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere asgari ücrete yüzde 30 zam yapılarak, 5 bin 500 liraya yükseltildi.

Bakan Nebati, asgari ücretteki artışın birikimli olarak yüzde 95’e ulaştığını söyledi. Temmuz ayında gerçekleşen bu düzenlemenin, dar ve sabit gelirli vatandaşları hayat pahalılığından korumak amacıyla yapıldığını dile getirdi.

Bakanlığın Twitter hesabından dün yapılan paylaşımlarda ise sene başında tüm ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kısmından gelir vergisiyle damga vergisinin kaldırıldığı hatırlatıldı.

Bu düzenleme ile 49,1 milyar TL gelir vergisi, 8,7 milyar TL damga vergisi olmak üzere toplamda 57,8 milyar TL vergiden feragat edildiği belirtildi.

Asgari ücretin 5.500 TL’ye çıkmasıyla söz konusu vergi istisnalarında 32,8 milyar liralık daha artış olduğu ve toplam maliyetinin 90,6 milyar liraya çıktığı açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın