Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur Maaşları Ocak’ta Ne Kadar Artacak? Uzman İsim Yanıtladı

Milyonlarca memur ve memur emeklisi, gelecek yıldan itibaren maaşının ne oranda artacağını merak ediyor. Uzman isim konuya açıklık getirdi.
Memur Maaşları Ocak’ta Ne Kadar Artacak? Uzman İsim Yanıtladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son açıklanan enflasyon rakamlarının ardından, milyonlarca memur ve emeklisi, gelecek yıl ne oranda zam alacağını merak etmeye başladı. Toplu sözleşme ve 4 aylık enflasyon verilerine göre memurlar gelecek yıl yüzde 40,39 oranında zam alacak.

AYBÜ Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin konuyla ilgili bilinmeyenlere açıklık getirdi. Önceki aylarda 7’nci dönem toplu sözleşmesinin yapıldığını hatırlatan Zengin, “Memur ve memur emeklilerinin ocak ayında yüzde 15’lik bir artış alacağı ve bir önceki aydan da bir enflasyon farkı alacağı toplu sözleşmede bir madde olarak düzenleniyor.” açıklamasında bulundu.

Orta Vadeli Program ve Merkez Bankası’nın enflasyon hedeflemelerine bakıldığında fiyat artışının yüzde 50’ye yakın olacağını belirtti. Zengin, memur ve memur emeklilerinde yüzde 50 yaklaşık olarak artış gerçekleşmesi durumunda şu anda en düşük devlet memuru maaşının 22 bin 17 lira olduğunu ve bu oranın 33 bin liraya çıkabileceğini söyledi.

Memurların alacağı bu artış oranı, memur emeklileri için de geçerli olacak. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre Ekim’de enflasyon yıllık bazda yüzde 63,36 olarak gerçekleşti. Enflasyon aylık bazda yüzde 3,43 seviyesinde artış kaydetti.

Daha önce yapılan görüşmeler sonucunda, memurlar 2024 Ocak ayının ilk yarısı için yüzde 15 ikinci yarısı için yüzde 10 toplu sözleşme zammı alacak. 2025 yılının ilk 6 ayında yüzde 6 ve son yarısında ise yüzde 5 toplu sözleşme zammı yapılacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.