Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meclise Sunulacak Torba Kanun Teklifinde Neler Var?

Özellikle dar gelirli vatandaşların baz alındığı torba kanun teklifi Meclis’e çıkmaya hazır. Teklifte yer alan maddeleri sizler için derledik...
Meclise Sunulacak Torba Kanun Teklifinde Neler Var?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

1 Ekim Cumartesi günü itibarıyla yeni yasama dönemine girecek olan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündeminde dar gelirli vatandaşlar olacak. Yüksek enflasyondan en çok etkilenen vatandaşlar için hazırlanan torba kanun teklifi Meclis açıldığında görüşülecek.

Dar gelirli vatandaşları enflasyondan korumak adına alınan önlemleri içeren torba kanun teklifinde son aşamaya gelindi.

Ak Parti grubunun hazırladığı teklifin Meclis’ten geçtikten sonra uygulamaya konulması planlanıyor.

Borçları nedeniyle icralık olan vatandaşlar ile öğrenim kredisi borcu olan gençler başta olmak üzere torba kanunda çok sayıda kesim yer alıyor.

İcra ve Haciz İşlemlerindeki Dosyalar Tasfiye Edilecek

Torba Kanun teklifine göre borçlarını ödeyemediği için icra takibi ve haciz işlemleriyle mağduriyet yaşayanların dosyaları tasfiye edilecek.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu tasfiyede 2 bin liranın altındaki borçlar kapsam dahiline alınacak. Böylece 6 milyon dosyanın çözümlenmesi bekleniyor.

Düzenleme ise elektrik, doğal gaz, su, telefon gibi temel ihtiyaçlara ait sözleşmelerden kaynaklanan borçları kapsayacak.

KYK Kredi Borçları Düzenlenecek

Torba teklifte yer alan bir kesim de öğrenim kredisi alan gençler oldu. Üniversitede okurken Kredi Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) kredi alan gençlerin borçları düzenlenecek.

Düzenlemede, KYK kredi borçlarına ait enflasyon farkı silinecek. Böylece yalnızca alınan kredi tutarı geri ödenecek; borca faiz tutarı yansıtılmayacak.

Söz konusu düzenlemeden 3 milyon gencin yararlanması planlanıyor.

Çalışan ve İşverene Mali Destek Sağlanacak

Meclis’e sunulacak teklifte işverenlere yeni destekler sunuluyor. Çalışana verilen elektrik ve doğal gaz desteğinde vergi kesintisi yapılacak.

Personele verilen mali desteğin bin liraya kadar olan kısmı hem vergiden hem de sigorta prim kesintisinden muaf olacak.

Aynı zamanda personeline yol ve yemek yardımlarını nakdi olarak veren işverenler için de bin liraya kadar olan kısım vergiden muaf tutulacak.

İkinci El Araç Satışında Ceza Artacak

Hazırlanan teklifte, otomobil piyasasında fiyat artışlarını durdurmak için ikinci el araç satışına getirilen kurallara uymayanlara verilen ceza oranında artırım yapılması planlanıyor.

Ağustos ayında yürürlüğe giren ve 15 Eylül 2022 tarihinden itibaren uygulamaya alınan  karara göre ikinci el otomobiller ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre sınırına tabi olacak.

Araçlarda tarih ve kilometre sınırı dolmadan satış yapılamayacak. Hazırlanan teklife göre bu sınırlamaya uymayanlara 300 bin lira ceza verilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.