Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Yasama Yılında Meclis Gündeminde Neler Var?

Üç aylık aradan sonra Meclis’in yeni yasama yılı başlıyor. Alınacak kararlar ve meclisten geçemeye hazır yasa tasarılarını sizler için derledik...
Yeni Yasama Yılında Meclis Gündeminde Neler Var?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), tatil programının sonuna geldi. Verdiği 3 aylık aradan sonra TBMM Genel Kurulu, 27. Dönem 6. Yasama Yılı için 1 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’te toplanacak.

Çalışmalarına yeniden başlayacak olan Meclis’te görüşülecek konu başlıkları birikti. Özellikle seçime giden süreçte iktidarın yeni hamleleri ele alınacağı için Meclis gündeminin yoğun geçmesi bekleniyor.

Meclise öncelikle, 17 Ekim Pazartesi gününe kadar 2023 yılı bütçe kanunu teklifi sunulacak. Meclis Başkanlığı’na sunulacak bütçe, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun ardından Genel Kurul’da ele alınacak.

Bütçe görüşmelerinin yanı sıra Ekim ayı boyunca önemli düzenlemeler için Meclis mesaisi başlayacak.

Dezenformasyonla Mücadele Yasası Gündemde

Gündem maddelerinden biri “Dezenformasyonla Mücadele Yasası” olacak. Sosyal medyayı da kapsayan yasa teklifi için Ak Parti çalışmalara başlamıştı. Ancak yasa teklifi hazırlıkları Meclis tatilinden önce sonlanmamıştı. Meclis’in açılmasıyla birlikte Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ele alınacak.

GCM Yatırım Banner

Teklifte yer alan bir maddeye göre ise halkta infial duygularını uyandıracak durumların içeriği genişletildi. Güvenlik ve toplum huzurunu tehdit edenlere hapis cezası getirilecek. Teklifte yer alan madde şöyle:

“Halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak amacıyla ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.”

Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) faaliyetleri ile personeline yönelik suç teşkil eden içerikler katalog suçlar kapsamına dahil edilecek.

Söz konusu düzenlemede, internet haber siteleri süreli yayın kapsamına alınacak. Basılı yayına uygulanan ceza ve yaptırımlar internet yayıncılığı için de geçerli olacak.

Resmi ilanlar, ihaleler, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu tarafından belirlenen internet haber sitelerinde de yayımlanacak.

Basın kartı başvuruları önceden olduğu gibi İletişim Başkanlığına yapılacak. İletişim Başkanlığı’ndan alınan basın kartları, resmi nitelikte kimlik belgesi olarak kabul görecek.

E​​​ndüstri Bölgeleri Harçlardan Muaf Tutulacak

Basın ve sosyal medya alanının yanı sıra Endüstri Bölgeleri Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi de görüşülecek.

Söz konusu teklifin ise yasalaştırılması bekleniyor. Böylece endüstri bölgelerinde yer alan yatırımcılar, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayladığı ruhsat, onay ve izinlere ilişkin harçlardan muaf tutulacak.

Erdoğan KYK Borçlarının Silineceğini Duyurmuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz ayında gençlere müjdeli haberi vererek, öğrenim kredisi ödemelerinin herhangi bir fark olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasının kararlaştırıldığını duyurmuştu.

KYK borçlarında faizlerin silineceğini açıklayan Erdoğan, gerekli düzenlemenin Meclis tatili sona erdikten sonra yapılacağını paylaşmıştı.

Bakan Bilgin EYT için Meclisi İşaret Etmişti

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Meclis’in yeni yasama yılında konunun ele alınacağını söylemişti.

EYT konusunda çözüm aşamasına gelindiği bilgisini veren Bilgin, Aralık ayı için tarih vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.