Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KYK Borcu Açıklaması: Faizler Siliniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KYK Borcu Açıklaması: Faizler Siliniyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca gencin merakla beklediği Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarına dair yeni bir düzenleme için kabine bugün toplandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz anma programında yaptığı konuşmasında, gençleri faize kurban etmeyeceklerini ve KYK borçlarının faizlerinin silinmesi ya da ödenmesini kolaylaştıracak bir formül üzerinde çalışma yürüttüklerini söylemişti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı bir süredir bu konu üzerinde çalışıyordu. 5 milyonu aşkın öğrencinin KYK borçlusu olduğu biliniyor.

Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu.

İsveç ve Finlandiya’ya Mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecine dair değerlendirmesi ile başladı.

GCM Yatırım Banner

NATO Madrid Zirvesi’nde Türkiye’nin krizlere dair yaklaşımını en üst seviyede ilettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği ile ilgili şartlarımız için gerekli adım atılmazsa süreci donduracağımızı bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bizim Türkiye olarak bu duruşumuz çok nettir, gerisini kendileri bilir.” açıklamasında bulundu.

Bayramda 140 Milyon Dolar Gelir Sağlandı

Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına çıkaracak projeleri inşa etiklerini ve ve tüm insanlığın hizmetine sunduklarını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı’nda Osmangazi Köprüsü ve İzmir-İstanbul Otoyolu’nda gerçekleştirilen geçişler ile 140 milyon lira kazanç sağlandığını söyledi. Son 20 yılda araç sayısının 8 buçuk milyondan 26 milyona çıkarak üç kat arttığını ifade etti.

Erdoğan açıklamasının devamında, “1915 Çanakkale Köprüsü’nü de, 8 Temmuz’da 14 bin araç kullandı. İstanbul Havalimanı da, bayramda günde ortalama bin 400 uçağın iniş-kalkışına ve günde ortalama 230 bin yolcuya hizmet vermiştir.” diye konuştu.

Enflasyonla Mücadele Mesajı

Enflasyondaki durumun maliyet artışları ile açıklanamayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’yi bu küresel fırtınadan kurtararak selamete kavuşturmaya kararlıyız.” açıklamasında bulundu.

Dünyanın gelişmiş diye tabir edilen ülkelerinin bile göğüslemekte zorlandığı krizleri başarıyla yönettiklerini belirten Erdoğan, yıl sonunda gelişmelere göre sabit gelirlilerin durumunu yeniden gözden geçireceklerini söyledi.

KYK Borcunda Faizler Siliniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan milyonlarca öğrencinin beklediği Kredi Yurtlar Kurumu borçlarına dair yapılan değişikliği duyurdu. Kredi geri ödemelerinin herhangi bir farkı veya faiz farkı olmaksızın, sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdıklarını söyledi.

Buna göre KYK borcunda faizler siliniyor ve enflasyon farkı olmaksızın sadece ana para ödenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yolla 26 milyar TL’lik yükün gençlerin üzerinden kaldırıldığını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın