Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mayıs’ta Yatırımcıya Sadece Dolar ve Euro Kazandırdı

TÜİK tarafından açıklanan aylık rapora göre Mayıs’ta finansal araçlardan yatırımcıya kazandıran yalnızca dolar ve euro oldu. Diğerlerinde durum haberde;
Mayıs’ta Yatırımcıya Sadece Dolar ve Euro Kazandırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını gösteren aylık istatistiklerini yayımladı. Rapora göre 2022’nin Mayıs ayında yatırımcıya en çok kazandıran dolar oldu.

Aylık en yüksek reel getiri, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 3,86 oranında dolarda, yüzde 1,61 oranında euroda gerçekleşti.

Mayıs’ta Yatırımcıya Sadece Dolar ve Euro Kazandırdı
Kaynak: TÜİK

TÜFE ile indirgendiğinde diğerler araçların tümü negatif getiri sundu.

Külçe altın yüzde 0,62, mevduat faizi (brüt) yüzde 1,80, BIST 100 endeksi yüzde 2,79 ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 3,10 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgenmiş reel getiri oranı tüm finansal araçlarda negatif oldu. Amerikan doları yüzde 1,66, euro yüzde 3,79, külçe altın yüzde 5,90, mevduat faizi (brüt) yüzde 7,02, BIST 100 endeksi yüzde 7,95 ve DİBS yüzde 8,25 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

Üç Aylık Değerlendirmede Sadece BIST 100 Kazandırdı!

BIST 100 endeksi üç aylık değerlendirmede; TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 4,53 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sundu. Yİ-ÜFE ile indirgenmiş getiri oranı yüzde 4,78 kayıp oldu.

Diğer araçların tamamı hem TÜFE hem Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde negatif getiri sağladı. DIBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 20,62, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 12,86 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı Aylık Değerlendirmede Hiçbir Yatırım Aracı Kazandırmadı!

Altı Aylık Değerlendirmede Hiçbir Yatırım Aracı Kazandırmadı!
KAYNAK: TÜİK

Altı aylık değerlendirmeye göre külçe altın TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2,78, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 16,95 oranıyla yatırımcısına en az kaybettiren yatırım aracı oldu.

Aynı dönemde en çok kaybettiren yatırım aracı Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 43,27, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 33,59 negatif gerçekleşen DİBS oldu.

Yıllık Değerlendirmede Külçe Altın Öne Çıktı!

Külçe altın TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,76 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu. Yİ-ÜFE ile indirgenmiş reel getiri oranı ise yüzde 18,72’lik kayba işaret etti. Öte yandan altının ardından yıllık en çok kazandıran, yüzde 8,31’lik TÜFE ile indirgenmiş reel getiri oranına sahip dolar oldu. Yİ-ÜFE’de ise dolar yüzde 19,06 kaybettirdi.

Diğer araçların tümü hem Yİ-ÜFE hem TÜFE ile indirgenmiş getirilerde yatırımcısına kaybettirdi. DİBS Yİ-ÜFE cephesinde yüzde 52,98, TÜFE cephesinde yatırımcısına yüzde 37,08 ile en çok kaybettiren oldu.

Nisan’da En Fazla Kazandıran BIST 100 Endeksi Olmuştu!

Nisan’da en yüksek reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 7,37, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 7,79 oranlarıyla BIST 100 endeksinde gerçekleşmişti.

Yine TÜFE ile indirgendiğinde DİBS yüzde 2,04, mevduat faizi (brüt) yüzde 5,67, Amerikan doları yüzde 6,18, külçe altın yüzde 6,39 ve euro yüzde 7,86 oranlarında yatırımcısına kaybettirmişti. Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde külçe altın TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 17,31 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı olmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu