Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mastercard Kripto Dolandırıcılığına Karşı Yeni Ürününü Tanıttı

Ödeme devi Mastercard, bankaların kripto tüccarları ile bağlantılı suç riskini değerlendirebileceği yeni bir ürün geliştirdi.
Mastercard Kripto Dolandırıcılığına Karşı Yeni Ürününü Tanıttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bankacılık sisteminin önde gelen ödeme şirketi Mastercard, kripto para piyasasındaki suç faaliyetlerini önlemek adına yeni bir ürün geliştirdi. Şirket, bankaların dolandırıcılığa eğilimli kripto borsalarındaki işlemleri tanımlamasına ve kesmesine yardımcı olan yeni bir yazılımı piyasaya sürecek.

Crypto Secure olarak adlandırılan sistem, Mastercard ödeme ağındaki kripto borsalarıyla ilişkili suç riskini belirlemek için yapay zeka algoritmaları kullanacak. Sistem kripto işlemlerinin halka açık bir kaydı olan blok zincirinden gelen verileri baz alarak çalışacak.

Hizmet, Mastercard tarafından geçen yıl satın alınan bir blockchain güvenlik girişimi CipherTrace tarafından destekleniyor. Mastercard’ın yeni aracı, dijital varlık pazarında artan suç faaliyetlerinin ortasında tanıtıldı.

Kripto Odaklı Suç Faaliyetleri Artıyor

Blockchain analitik firması Chainalysis’in verilerine göre, bilinen suç bağlantıları olan cüzdanlara giren kripto miktarı geçen yıl 14 milyar dolara yükseldi. 2022 yılı içerisinde de kripto yatırımcılarını hedef alan pek çok saldırı ve dolandırıcılık faaliyetleri yaşandı.

Crypto Secure, bankalara ve diğer kart veren kuruluşlara, şüpheli etkinlik riskini temsil eden renk kodlu derecelendirmelere sahip bir gösterge panosu sunacak. Riskin şiddeti kırmızıdan yeşile doğru değişecek.

GCM Yatırım Banner

Mastercard Siber ve İstihbarat Başkanı Ajay Bhalla, “Buradaki fikir, dijital ticaret işlemlerine sağladığımız güvenin aynısını tüketiciler, bankalar ve tüccarlar için dijital varlık işlemlerine de sağlayabilme istediğimizdir.” açıklamasında bulundu. Bhalla, tüm dijital varlık piyasasının artık oldukça büyük ve önemli bir pazar olduğunu belirtti.

Son dönemde bir dizi banka ve ödeme şirketinin, dijital varlıkların ticareti ve depolanması için kendi hizmetleriyle mücadeleye girmesi nedeniyle kriptoda uyum önemli bir odak noktası haline geldi. Geçen ay Nasdaq, Wall Street’in kripto benimsemesine katılan kurumsal müşteriler için saklama hizmetleri başlatan en son kurulan finans firması oldu.

Mastercard Kripto Piyasasına Uzun Vadede Güveniyor

Ödeme devi, dijital para birimlerinin fiyatlarının düştüğü ve hacimlerin kuruduğu bir zamanda kriptoya olan odağını artırıyor. Kasım 2021′deki devasa rallinin zirvesinden bu yana tüm piyasa yaklaşık 2 trilyon dolar değer kaybetti.

Kripto fiyatlarındaki düşüşlerin Mastercard’ın dijital varlık stratejisi üzerindeki etkisini değerlendiren Bhalla, şirketin paydaşlara uzun vadede çözümler sunmaya odaklandığını söyledi.

Bunun piyasa döngüleri olduğunu ve durumun tersine döneceğini belirten Bhalla, “Bence kripto şu anda büyük bir pazar yeri ve gelişmeye devam ediyor. Gelecekte çok daha büyük olacağı konusunda daha uzun bir görüşe sahip olmalısınız.” ifadelerini kullandı.

Kripto para fiyatlarındaki düşüşe rağmen, sektördeki suç faaliyetleri azalma belirtisi göstermedi. Bu yıl özellikle blockchain köprüleri, kripto dolandırıcılığı amacıyla saldırganların hedefi oldu. Chainalysis verilerine göre, 2022′nin başından bu yana bu zincirler arası köprülerdeki ihlaller nedeniyle yaklaşık 1,4 milyar dolar kaybedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.