Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Markaların Otomobil Kampanyaları Can Suyu Oldu: Satışlar Yükseldi

Otomotiv piyasasında yaşanan durgunluğa ara vermek için Mayıs ayında başlatılan kampanyalar verilerde okundu. Mayıs ayında pazar kritik seviyede kalmayı başardı.
Markaların Otomobil Kampanyaları Can Suyu Oldu: Satışlar Yükseldi
HABER GİRİŞ

Yüksek faiz ortamında bankaların taşıt kredileri makul olmaktan çıktıkça piyasada durgunluk kendini gösterdi. Markalar Mayıs ayı kampanyalarına hız verdi. 2022 yılının Ağustos ayından bu yana ilk kez Nisan ayında düşüş yaşayan otomobil ve hafif ticari araç pazarında satışların tekrar toplaması için markalar Mayıs ayında kampanyalara hız verdi.

Mayıs ayında başlayan kampanya furyasıyla Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre satış rakamları yeniden 100 bini geçti.

ODMD’nin Mayıs verilerine göre otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı Ocak-Mayıs 2024 döneminde yıllık bazda yüzde 6,0 oranında artarak 471.743 adet olarak kayda geçti.

Söz konusu dönemde otomobil satışları, geçen yılla karşılaştırıldığında yüzde 10,25 artışla 375.097 adet; hafif ticari araç pazarı ise yüzde 7,9 düşüşle. 96.646 adet oldu.

Dizel Araçlarda Talep Düşüyor

ODMD verilerine göre yurt içi pazarda satışların motor tiplerine göre ayrımında benzinli modellerin payı yüzde 66,1’le zirveye oturdu. İkinci sırada yüzde 14,4 pay ile hibrit araçlar yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Dizel modellerin payı ise Mayıs ayında yüzde 11,1’den yüzde 10.5’e geriledi. Otomatik şanzımanlı otomobiller Mayıs ayında da lider konumunu koruyarak, 339.296 adetle yüzde 90,5’lik payı oluşturdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın