Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mark Carney İklim Değişikliği Zirvesi için Boris Johnson’ın Danışmanlığına Seçildi

BOE Başkanı Mark Carney, Glasgow'daki BM iklim müzakerelerinde Boris Johnson'ın finans danışmanı olarak görev yapacak.
Mark Carney İklim Değişikliği Zirvesi için Boris Johnson’ın Danışmanlığına Seçildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere Merkez Bankası’nın görevi bırakmak üzere olan lideri Mark Carney, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın bu yıl İskoçya’daki COP26 iklim değişikliği konferansı için finans danışmanı olarak seçildi.

İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü yaptığı açıklamada Carney’in bu roldeki kilit odağının Paris Anlaşması’nın 1.5 santigrat derece hedefine ulaşmasına yardımcı olmak için finansal sistemin her tarafından iddialı eylemi seferber etmek üzerine olacağını söyledi. Paris Anlaşması’na 2015 yılında COP21‘de ulaşıldı.

Dünya liderlerinin küresel ısınmanın 2 santigrat derece altında kalmayı taahhüt ettiği etkinlik de COP21’di.

Mark Carney Boris Johnson’ın Danışmanı Ayrıca sıcaklık artışını 1.5 santigrat dereceyle sınırlama çabalarını sürdürme konusunda da anlaşmışlardı. Yapılan bir açıklamada Carney, söz konusu zirve için finans danışmanı rolüne atandığı için onur duyduğunu bildirdi. Carney’in yeni ilan edilen konumunun, Aralık ayında ilan edilen BM’nin iklim eylemi ve finansı için özel elçisi rolüyle uyum sağlayacağı vurgulandı.

Mark Carney’nin her iki atamaya da 15 Mart’ta İngiltere Merkez Bankası’ndan ayrıldığında başlayacağı bilgisi de verildi.

Mark Carney İklim Değişikliği Zirvesi için Boris Johnson’ın Danışmanı 2013 yılından bu yana İngiltere Merkez Bankası’nda bulunan Kanadalı ekonomist, daha önce iklim değişikliğinin “hemen hemen her finansal varlığın değerini etkileyeceğini” söylemişti. Aralık ayında yaptığı bir açıklamada finansal hizmetlerin fosil yakıtlara yatırımı azaltmak için çok yavaş olduğunun üzerini çizmişti.

Küresel ısınmanın birçok finansal şirketin varlığını değersiz hale getirebileceğini savunan Carney, 37 ila 3.8 santigrat dereceye işaret eden firmaların politikalarını eleştirmişti.

GCM Yatırım Banner

İklim değişikliği konusunda önde gelen merkez bankası liderlerinden biri olan Carney; “Endişe, bir 10 yılı daha değerli ama yeterli olmayan şeyler yaparak geçirip geçirmeyeceğimiz ve 1.5 santigrat işaretini çok çabuk patlatacağız. Sonuç olarak, iklim çok daha yüksek bir seviyede istikrar kazanacaktır” demişti.

Nihayetinde Mark Carney’nin, Glasgow’daki BM iklim müzakerelerinde Boris Johnson’un finans danışmanı olarak görev yapacak olması gayet makul bir karar olarak değerlendirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.