Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in Yerine Andrew Bailey Seçildi

İngiltere’nin finansal hizmetler endüstrisini düzenleyen kurumun başkanı olan Andrew Bailey, BOE’nin yeni lideri olarak seçildi.
İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in Yerine Andrew Bailey Seçildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere’nin finansal denetleyicisi olan 60 yaşındaki Andrew Bailey, İngiltere Merkez Bankası’nın yeni başkanı olarak seçildi. İlk olarak Perşembe akşamı Financial Times tarafından duyurulan haber, bugün İngiltere Maliye Bakanı Sajid Javid tarafından doğrulandı.

“Bu süreci başlattığımızda, parasal, ekonomik ve düzenleyici konularda uzmanlıkla uluslararası duruşa sahip bir lider aradığımızı söyledik. Atadığımız Andrew Bailey de bu kişi.” dedi.

İngiltere’nin finansal hizmetler endüstrisini düzenleyen Mali Tutum Otoritesi’nin (Financial Conduct Authority) başkanı olan Andrew Bailey’nin 2016 yılında FCA’ya katılmadan önce İngiltere’nin merkez bankasının başka bir parçası olan İhtiyati Düzenleme Kurumu’nun başkanlığını yaptığı aktarıldı.

Bankacılık hizmetlerindeki yöneticiliklerinin yanında Bailey, 1985 yılında İngiltere Merkez Bankası’na katıldığı ve birçok alanda çalıştığı belirtildi.

Andrew Bailey BOE Başkanı Seçildi Bailey’nin İngiltere Merkez Bankası’nın 121. başkanı olarak görevi 16 Mart’ta Mark Carney’den devralacağı bilgisi de verildi. 2013 yılında göreve gelen ve 2016 Brexit referandumunun yol açtığı belirsizlikle piyasa karmaşasını ele almak zorunda kalan Carney’nin (1 Temmuz 2013’te göreve başladığından beri sterlin yüzde 14’ten fazla düştü) 31 Ocak’ta istifa etmeye hazırlandığı kaydedildi.

Ancak Javid, Carney’nin düzenli bir geçiş için 15 Mart’a kadar görevde kalmayı kabul ettiğini doğruladı.

Andrew Bailey BOE BaşkanıJavid, Carney’e İngiltere ekonomisi için yaptığı çalışma ve katkılarından dolayı teşekkür etti. “Bu fırsatı, Mark Carney’e başkan olarak verdiği hizmet için teşekkür ederek değerlendirmek istiyorum. Kritik bir süre boyunca role kattığı akıl, titizlik ve liderlik; İngiltere ekonomisi için toparlanmaya ve büyümeye doğru ilerleyen önemli bir katkı oldu.”

GCM Yatırım Banner

Sanlam UK’nin baş yatırım sorumlusu olan Phil Smeaton; “Mark Carney, İngiltere’nin siyasi ve ekonomik tarihinde olan en karmaşık döneminden birini denetledi” dedi. Ancak şimdi Boris Johnson’ın yeni canlanan hükümetiyle İngiltere’ye kesinlik getirmeye, altyapı ve çekirdek kamu hizmetleri için mali harcamaları artırmaya, işletmelere yukarı yönlü yatırım talebini açığa çıkarma izni vermeye hazırlandığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.