Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mansur Yavaş İndirim Kararının Arkasında Yatan Planı Açıkladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, tüm giderlere zam yapılırken gelirde yarıya yarıya indirim kararı alınmasındaki amacın ne olduğunu paylaştı.
Mansur Yavaş İndirim Kararının Arkasında Yatan Planı Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son dönemde meclis toplantılarındaki indirim haberleri ile gündeme gelen Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), kamuoyunu aydınlatmak için basın toplantısı düzenledi. ABB Başkanı Mansur Yavaş, ASKİ Polatlı Bölge Müdürlüğü’nde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yavaş, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (ASKİ) hâli hazırda maliyetin yarısına üretimde bulunduğunun altını çizerek, su tarifelerinde ek olarak yüzde 50 indirim kararı alınmasının yasa dışı olduğunu savundu.

Tüm itirazlara rağmen Belediye Meclisi’nde AKP ve MHP’li üyelerin aldığı bu kararın mahkemeye taşındığını ve mahkemeden döneceğine inandığını ifade etti.

2560 sayılı kanun maddesi gereğince Belediye Meclisi’nin böyle bir indirim yapma hakkının olmadığını söyledi. Yavaş’ın açıklaması şöyle:

“Kanun açıkken usulsüz bir şekilde önerge vermelerinin bir tek sebebi vardır; Ankara susuz kalsın, elektrik faturasını ödeyemesin. Eğer ASKİ çalışacaksa büyükşehirin kendi bütçesinden yatırımları iptal ederek buraya aktarması, belediyenin zayıflaması amaçlanmaktadır.”

GCM Yatırım Banner

“İndirim Uygulanırsa Personel Maaşlarını Ödeyemeyeceğiz”

Belediye Başkanı, 3 yıl önce göreve geldiği günden bugüne elektriğe yüzde 206, mazota yüzde 190 ve asgari ücrete yüzde 81 zam yapıldığını hatırlatarak, belediyenin vatandaşa sunduğu su hizmetinde neden fiyat artışının yaşandığını açıkladı.

Ülke genelinde tüm kalemlere zam yapılırken ABB’de suya yarı yarıya zam yapılmasındaki asıl amacın, ASKİ’nin gelirlerini kısarak zarar etmesini sağlamak olduğuna dikkat çekti.

Ayrıca bu mantığa göre çalışanların ücretlerinin de ödenemeyeceğini açıkladı. Söz konusu kararda Ankaralıların mağdur edilerek belediyenin sorumlu gösterileceği mesajını veren Yavaş’ın açıklaması şöyle:

“Su gelirleri daha da azalsın yüzde 50 düşsün isteniyor ama personele 2 milyar ödememiz gerekecek. …Ayrıca elektriğe de 5 milyar lira para ödememiz gerekecek. Elektriğin parasını ödeyemezseniz Ankara halkına su veremezsiniz… Bu indirim uygulandığı takdirde ASKİ’nin su geliriyle personel maaşlarını ödeyemeyeceğiz. Hiç yatırım yapamayacağız, elektrik giderini karşılayamayacağız. Ayrıca vergi, Sosyal Güvenlik Kurumu ve hukuk gibi zorunlu giderleri ödeyemeyeceğiz.”

“Halkın Tertemiz Parasını Çöp Projelere Harcayamayız”

Önceki dönemde ASKİ’de dönen yolsuzlukları ifşa eden Yavaş, hayata geçirilmeyen projelere, lüks araç, uçak ve helikopter alımlarına değindi.

Bu harcamaların ASKİ’yi zarar ettirdiğini söyleyerek gerekli dosyaları savcılığa ilettiklerini aktardı. Yargıya güveninin tam olduğu mesajını veren Yavaş, şöyle konuştu:

“İnşallah mahkemeden karar düzeltildiği zaman bütün acil yatırımlar yapılacak, sosyal desteklerimiz fazlasıyla devam edecek. Çünkü bizim Ankara halkımızdan aldığımız tertemiz parayı hiçbir zaman çalışmayan çöp projelere atacak hâlimiz yok, bunlara ayıracak paramız yok. Kendi paramızı nasıl harcıyorsak Ankara halkının parasını da gerçek ihtiyaçları doğrultusunda harcamaya devam ediyoruz.”

“Otobüs Esnafına Bakanlıktan Daha Çok Destek Sağlıyoruz”

Ankara’daki otobüs ücretleri ile ilgili de açıklama yapan Yavaş, 9 yıldır ABB’ye hiç otobüs alınmadığını paylaştı.

ABB Başkanı, “Peki, ne yaptınız bunca parayı? Bu parayı gidip çöp projelere yatırdılar. Biz şu anda EGO’ya 2021 yılında insanları ucuza taşıması için 835 milyon lira, 2022 yılında 1 milyar 611 milyon lira destekte bulunduk. Yeter ki vatandaşımız toplu ulaşım kullansın, ucuz kullansın diye sübvanse ettik” dedi.

Özel toplu taşımada esnafa bakanlıktan daha fazla yardım ettiklerini söyleyerek, “Bugün 65 yaş üstü ve indirimli veya ücretsiz binenlere sadece bin 995 TL aylık otobüs başı yardım yaparken, biz bunun 20 misli daha fazlasını özel halk otobüslerine destekte bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın