Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ankara’da Otobüsler Artan Maliyetler Nedeniyle Kontak Kapattı

Ankara Özel Halk Otobüsleri kontak kapatırken vatandaşları mağdur etmemek için EGO'nun araçları 29 güzergahta, 577 adet servis ile hizmet verecek.
Ankara’da Otobüsler Artan Maliyetler Nedeniyle Kontak Kapattı
HABER GİRİŞ

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) tarafından kente hizmet veren Özel Halk Otobüsleri’nin (ÖHO) yüksek akaryakıt maliyetleri sebebiyle kontak kapatma kararı aldığı duyuruldu. Alınan karardan kaynaklı vatandaşların mağdur olmaması için belediyenin tüm tedbirleri aldığı bildirildi.

Yapılan açıklamada zorlu ekonomik koşullar işaret edilerek, maliyetin çok altında ulaşımın sağlandığı bu şekilde de şehrin bütçesine katkı sağlamanın amaçlandığı kaydedildi. Ankara’da toplu ulaşım kişi başı yolcu maliyetinin 18 TL olduğunun bilgisi verilirken, bilet ücretinin 6,5 TL olarak uygulandığı eklendi.

Özel Halk Otobüs Esnafına Pandemiden Beri 130 Milyon Lira Destek Verildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi bütçesinden Elektrik Gaz Otobüs (EGO) Genel Müdürlüğü’ne 2021 yılında 835 milyon TL, 2022 yılında 1 milyar 611 milyon TL yardımın yapıldığı açıklandı. Bu yardımlara rağmen EGO Genel Müdürlüğü’nün 2021 yılında 361 milyon TL, 2022 yılının ilk 9 ayında 595 milyon TL zarar ettiği belirtildi.

Yasal bir zorunluluk olmamasının altı çizilerek, Özel Halk Otobüs esnafına pandemi döneminden bugüne kadar 130 milyon TL destekte bulunulduğu açıklandı.

Kanunen belirlenen ücretsiz taşıma içinse Ankara Belediyesi’nin yine zorunlu olmamasına dikkat çekilerek Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan 8 kat daha fazla destekte bulunulduğu söylendi.

GCM Yatırım Banner

Mansur Yavaş: Artan Maliyetler Karşısında Gelir Gideri Karşılamıyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş resmi Twitter hesabından konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yavaş, durmaksızın artan maliyetler karşısında gelirin gideri karşılamadığını vurgulayarak şöyle konuştu;

“Geçtiğimiz yıldan bugüne belediye bütçemizden EGO’ya 2 milyar 446 milyon TL, pandemiden bugüne ise ÖHO esnafına yasal hiçbir zorunluluk olmamasına rağmen 130 milyon TL destekte bulunduk.”

Mansur Yavaş Twitter EGO Yorumu
KAYNAK: TWİTTER

EGO 29 Güzergahta Hizmetine Devam Edecek

EGO Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda ise bugünden itibaren Şehir Merkezi ve Çevre İlçe Özel Toplu Taşıma Araçlarının (ÖTA) çalışmayacağı için 29 güzergahta, 577 adet servis ile EGO’nun araçlarının hizmet vermeye devam edeceği aktarıldı.

EGO yaptığı açıklamada, anlık gözlemlerle yolcu yoğunluğunun tespit edileceğini ve vatandaşların mağdur olmaması için ilave otobüs ile tren servislerinin verileceğini paylaştı. Araçların hareket saatleri ve güzergah bilgilerininse EGO CEP’te ve EGO Şehir İçi Ulaşım Web Bilgi Sistemi’nden takip edilebileceği iletildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın