Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ankara’da Gündem Suya İndirim! ASKİ İflas mı Ediyor?

Ankara Büyükşehir Belediyesi, suya indirim kararının ASKİ'nin iflasına neden olabileceğini açıkladı. İşte detaylar...
Ankara’da Gündem Suya İndirim! ASKİ İflas mı Ediyor?
HABER GİRİŞ

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), su tarifleri hakkında yazılı açıklama yaptı. Dün ABB Meclisinde ucuz siyasi hesaplar yapılarak verilen kanun dışı önergeyle su ücretlerine yüzde 50 indirim yapıldığını ifade etti. Bu karar ile Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (ASKİ) iflas ettirileceği belirtildi.

ABB, açıklamasında Ankara’da suyun metreküp maliyetinin 24 TL, ücretin ise 13 TL olduğunu belirtti. Ayrıca sosyal yardım alan ailelere 10 tona kadar ton başı 1 TL’ye, öğrenci evlerine ise yüzde 50 indirimli su temin edildiğini ifade etti. Maliyetinin yarısına ücretlendirilen su tarifesine yüzde 50 indirim yapılmasının ASKİ’yi işlevsizleştireceğini söyledi.

“Bu Karar ASKİ’yi İflas Ettirir”

Suya indirim kararı ile ASKİ’nin su tarife gelirinin yıllık yaklaşık 1.8 miyar TL olacağı aktarıldı. ASKİ’nin sadece 2022 yılı elektrik ve personel giderinin 2.3 milyar TL olduğu 2023 yılında ise bu maliyetin yaklaşık 5 milyar TL olmasının beklendiği ifade edildi. Bu gelir ile ASKİ’nin yıllık elektrik giderini dahi karşılayamayacağı bildirildi. Alınan bu kararın ASKİ’nin iflas ettirilmesine yönelik olduğu söylenildi.

Ayrıca tüm bu kararların Ak Parti üyelerinin çoğunluğunun oluşturduğu ABB Meclisi’nde alındığı ve bugüne kadar meclis kararlarının uygulandığı aktarıldı.

ASKİ abonelerinin yüzde 82’si en düşük kademedeki tarifeyle ücretlendirildiği açıklandı. Ankara’da yeni dönemde suya zam yapılmadığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

 “Yıl Sonuna Kadar ASKİ 1 Milyar 100 Milyon TL Zarar Edebilir”

ABB’nin yaptığı açıklamada ASKİ’nin mevcut fiyat tarifesi ile bu yıl şu ana kadar 500 milyon TL zarar ettiği belirtildi. Yeni kararı uygulanması takdirde zararın yıl sonuna kadar 1 milyar 100 milyon TL’ye çıkacağı söylenildi.

Bu şartlar altında Ankara’nın susuz kalmaması için ASKİ’nin devam eden altyapı çalışmaları ve müteahhitlik hizmetlerinin mecburen durdurulacağı açıklandı. Bundan sonra oluşabilecek sel baskınlarının sorumluları kararı alan kişiler olduğu ifade edildi. Su tarifelerinin düşürülmesine yönelik alınan bu kararın iptali için mahkemeye gidileceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.