Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mali Barış Planı Yolda: SGK Prim Borçları Silinecek

Yapılandırma paketinin ardından bir müjde de prim borçlarını silecek mali barış planından geldi. Plan kapsamına parası olmayan vatandaşlar da dahil edildi.
Mali Barış Planı Yolda: SGK Prim Borçları Silinecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Seçimlere sayılı günler kala vatandaşlara ardı ardına müjdeler verilmeye devam ediyor. Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi olarak açıklanan son hamlenin devamı geldi. SGK borcu yapılandırmalarına prim teşviki verileceği kamuoyuyla paylaşıldı.

Prim teşviki için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile kamu bankaları eşgüdümlü çalışacak. “Mali barış” olarak duyurulan pakette, SGK’ya borçlu olan 10 milyon kişinin teşvikten faydalanması bekleniyor.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre 31 Aralık 2012 ve öncesi dönemdeki kesinleşmiş sigorta ile işsizlik sigortası primlerinin yanı sıra Bağ-Kurluların dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar ile isteğe bağlı ve topluluk sigorta primlerine ilişkin borçlar da mali barış paketi kapsamında olacak.

Bağ-Kurluların Borçları Silinecek

Emekli olmak için eksik primlerini ödemek isteyen Bağ-Kurluların avantaj sağlayacağı pakette, daha önceki borçları yüzünden prim günü silinenler yapılandırmadan faydalanarak eksik primlerini daha az maliyetle ödeyecek.

Ayrıca 1 Mayıs 2021 tarihi sonrası Bağ-Kur borçları da silinecek. Böylece Bağ-Kurluların yaklaşık 35-40 bin liralık borcu tek kalemde silinmiş olacak.

GCM Yatırım Banner

Prim Tutarından Faiz Silinecek

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamında olup eksik primi olanlar için avantaj sağlayacak bir başka detay da faizlerin silinmesi oldu.

1 Mayıs 2021 tarihi sonrası prim ödeme zorunluluğunun olduğu durumda ise yalnızca anapara yatırılacak. Prim tutarından faiz miktarı alınmayacak.

Parası Olmayanlar için Bankalar Kredi Verecek

Söz konusu avantajlardan yararlanmak isteyen ancak parası olmayan vatandaşlar için de seçenek sunulacak. SGK’nın kamu bankalarıyla anlaşma imzalaması halinde prim borçlarının tahsili için bankalar devreye girecek.

Prim gününü tamamlamak isteyenler, bankalardan aldıkları kredi miktarını emekli aylıklarından ödeyecek. Bu senaryoda, bankalar prim ödemelerini emekli aylıklarından kesinti uygulayarak tahsil edecek.

Peşin Ödemelerde ÜFE Tutarının Yüzde 90’ı Alınmayacak

Prim borcu için peşin ödemelerde enflasyon oranındaki faiz miktarının büyük çoğunluğu silinecek.

Yapılandırılan prim borcunun peşin ödenmesi halinde yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) tutarının yüzde 90’ı alınmayacak. Yapılandırılan borcun idari para cezasında yüzde 25 indirim yapılacak.

Uygulamaya Dair Bilgileri Hazine ve Maliye Bakanlığı ile SGK Paylaşacak

İlgili paketi içeren yasa yürürlüğe girdikten sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından usule ilişkin tebliğ paylaşılacak.

Paket için yapılacak başvurularda, Bağ-Kur primlerini kendileri yatıranlar ve yatırmayanlar farklı yol izleyecek.

Bağ-Kur sigortalılarını ve primini kendisi yatıranlar e-Devlet üzerinden, şahsen ya da posta vasıtasıyla; işverenler ise e-sigorta üzerinden veya posta yoluyla sosyal güvenlik merkezine başvuracak.

Bağ-Kur ihyasından faydalanacak kişinin vefat etmiş olması halinde hakkı eş ve çocuklarına geçecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.