Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Müjdeyi Verdi! Borçlara Yapılandırma Geliyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 saatlik Kabine Toplantısı’nın ardından kamuoyuna açıklamalarda bulundu. İşte Erdoğan’dan kritik açıklamalar;
Erdoğan Müjdeyi Verdi! Borçlara Yapılandırma Geliyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca vatandaşın beklediği vergi yapılandırılmasının ana gündem maddesi olduğu Kabine Toplantısı sona erdi. 3 saatlik toplantının ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, normal seçim tarihinin 18 Haziran olduğunu, ancak bazı sebeplerden dolayı bu tarihi güncelleme talebi duyduklarını paylaştı.

14 Mayıs 2023 Pazar gününün her bakımdan uygun olacağını, Türkiye’yi bu tarihte seçime götürmek istediklerini belirtti.

Bu tarih güncellemesini Meclis 5’te 3 çoğunluk yaparsa memnuniyet duyacaklarını, çoğunluk sağlanmazsa Cumhurbaşkanı olarak karar alacağını, süreci başlatacaklarını ifade etti. Bu seçimin Cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin birlikte seçilmesini sağlayan ikinci seçim olacağını sözlerine ekledi.

Erdoğan Müjdeyi Verdi!

Erdoğan, kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırladıklarını, kamu kurumlarına olan borçların cezalarını yeniden yapılandıracaklarını müjdeledi. Ayrıca 2 bin lirayı aşmayan vergi dairelerine olan borçların tahsilinden vazgeçeceklerini de açıkladı.

Vatandaşların, şirketlerin vergi ve prim yükümlülüklerini başta olmak üzere borçlarının cezalarını kaldıracaklarını, tüm bu borçlara belirli oranla güncelleme ve taksit imkanı getireceklerini paylaştı. Davalı vergi ve prim dosyalarının da bu kapsamda olacağını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca sürücülerin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaramalı kaza, drift ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerden kaynaklanan ceza puanlarını da sileceklerini söyledi.

Ortalama 2,5 milyon sürücünün ceza puanının silineceğini, bu sebeple geri alınan 10 bine yakın ehliyetin iadesinin sağlanacağını duyurdu.

“Fırsata Çeviriyoruz”

Küresel siyaset ve ekonomi düzeninin krizlerle sarsıldığı bir dönemden geçildiğini aktaran Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin güçlü duruşunu kabul etmek isteyenlerin olacağını belirtti.

Ancak Türkiye’nin istiklaline sahip çıkacaklarını cümle aleme ispatladıklarını, geçmişte krizler içinde boğulan Türkiye’yi, krizleri fırsata çeviren bir Türkiye haline getirdiklerini paylaştı.

Ekonominin, küresel operasyonlara rağmen, dünyanın takdirini kazanan bir yere geldiğini vurguladı.

Erdoğan’dan İsveç Eleştirisi

Süreç içinde toplantıların devam ettiğini söyleyen Erdoğan, İsveç’te yaşanan olayları hatırlatarak bireyin hak ve özgürlüklerinin sınırının, diğer insanların hak ve özgürlüklerinin başladığı yere kadar olduğunu söyledi.

İsveç’teki çirkin eylemlerin Müslümanlar başta olmak üzere insan hak ve özgürlüklerine saygı duyan herkese hakaret olduğunu, buna karşı duymanın onlar için hem dini hem de milli bir mesele olduğunu dile getirdi.

Buna saygı gösterilmezse NATO’ya üyelik sürecinde kendilerinden destek göremeyeceklerini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.