Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mahfi Hoca Enflasyonu Neden Çözemediğimizi Açıkladı

Ünlü iktisatçı Dr. Mahfi Eğilmez, vazgeçilen nas politikasına rağmen neden enflasyon belasının sürdüğü sorusunu yanıtladı.
Mahfi Hoca Enflasyonu Neden Çözemediğimizi Açıkladı
HABER GİRİŞ

Eski Hazine Müsteşarı Dr. Mahfi Eğilmez, bugünkü köşesinde yapışkan enflasyonu kaleme aldı. Türkiye ekonomisinin temel sorunları arasında başı çeken enflasyonun neden çözümsüz kaldığı tespitini paylaştı.

“Türkiye, son kırk yılda risklerini düşürmeye değil, faizi düşürmeye odaklandığı için enflasyon sorununu çözemedi” diyen Eğilmez, faiz ve kur üzerine ekonomi politikası kurulmayacağına dikkat çekti.

Ekonomiyi batıranın faiz lobisi değil, faiz fobisi olduğunu savundu. Türkiye’de ekonomi politikası yerine politika ekonomisi yapıldığı için her şeyin ters gittiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘faiz sebep, enflasyon sonuç’ tezine karşı aksi yönde görüş bildirerek, “Faiz sonuçtur. Yaşamın kanıtladığı tezleri tersine çevirmek için gerçekleri değiştirmeye çalışmanın maliyeti her zaman yüksek olmuştur” dedi.

Toplumun Şikâyete Hakkı Yok

“Ödediği verginin nereye harcandığı sorusunu sormayan bir toplumun şikâyete hakkı yoktur” diyen Eğilmez, kamuoyunda yaratılan ‘dış güçler’ korkusunu da eleştirerek şöyle ekledi:

GCM Yatırım Banner

“Temel yanılgımız bütün dünyanın bizimle uğraştığını sanmamızdır. Kimimiz bu yanılgıyla dünyaya şirin görünmeye, kimimiz de kafa tutmaya yöneliriz. Oysa yapmamız gereken tek şey hatalarımızı kabul edip onları düzeltmeye çalışmaktan ibarettir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın