Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mahfi Eğilmez’in Enflasyon Beklentisi IMF Tahmininin Üzerinde

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Türkiye’de enflasyonun yıl sonunda IMF’nin tahmininden daha yüksek olacağını öne sürdü. Detaylar haberde...
Mahfi Eğilmez’in Enflasyon Beklentisi IMF Tahmininin Üzerinde
HABER GİRİŞ

Eski Hazine Müsteşarı, iktisat uzmanı, akademisyen ve yazar Dr. Mahfi Eğilmez, geçtiğimiz hafta IMF tarafından paylaşılan rapora atıfta bulunarak kendi değerlendirmesini paylaştı. IMF’nin Türkiye’ye dair büyüme ve enflasyon beklentilerinin yer aldığı raporla ilgili kendi beklentilerinin daha yüksek olduğunu belirtti.

Eğilmez’e göre Türkiye’nin yıl sonu enflasyonu yüzde 50 seviyesinde gerçekleşecek. IMF bu oranın yüzde 45 olacağını tahmin etmişti.

IMF’nin tahminleri doğru çıkarsa Türkiye’nin geçen üç yılda ulaştığı yüzde 7,1 oranındaki büyüme hızı ivmesini 2024 yılında kaybedeceğini, enflasyonun ise yüksek kalmaya devam edeceğini belirten Eğilmez, “Her ne kadar büyümenin yüzde 3,1’e gerilemesiyle enflasyonun yüzde 45’e ve cari açığın yüzde 2,8’e gerilemesi tutarlı görünse de benim tahminlerim daha farklı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin bu yıl yüzde 4 dolayında büyümesini bekleyen Eğilmez, “Bu beklentimin altında faizlerin düşük devam edeceği tahminim var. Eğer gerçekten de faizler enflasyonun altında kalmaya devam ederse tüketimin azalması, talebin düşmesi ve dolayısıyla enflasyonun denetim altına alınması mümkün olmaz diye düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu

Enflasyonun IMF tahminine yakın bir seviyede olabileceğini de belirten Eğilmez, bunun sebebinin büyük ölçüde baz etkisinden kaynaklanacağını öne sürdü. Büyümenin tahmin ettiği gibi yüzde 4 dolayında olursa cari açığın da yüzde 3,5 dolayında gerçekleşebileceğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

TÜİK tarafından açıklanan son rapora göre Mart ayında enflasyon yüzde 67’yi aştı. Aylık bazdaki artış ise yüzde 3,16 olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.