Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mahfi Eğilmez: TCMB Başkanı’nın Görüşü Yanlış Değil Ama Eksik

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, son yazısında TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumu değerlendirdi.
Mahfi Eğilmez: TCMB Başkanı’nın Görüşü Yanlış Değil Ama Eksik
HABER GİRİŞ

Türk ekonomist Mahfi Eğilmez, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gerçekleştirdiği sunuma ilişkin görüşlerini paylaştı.

Erkan bu sunumda büyümeden ödün vermeden dezenflasyonun sağlanabileceğini söylemişti. Eğilmez, Merkez Bankası Başkanı’nın görüşünün yanlış olmadığını ama eksik olduğunu düşündüğünü söyledi.

Büyümeyle dezenflasyonun genellikle bir ödünleşme içinde olduğunu belirten Eğilmez, “Bu durum, üretimde kullanılan girdilerin önemli bölümünü ithal eden ülkeler için daha fazla geçerlidir. Büyüme demek üretimin artırılması demektir.” diye konuştu.

Üretim artışının, petrol, doğalgaz, diğer ham maddeler ve sermaye malları gibi ithal girdi artışıyla sağlanması halinde bu malların ithalatının artacağını belirten Eğilmez, ülke parasının dış değeri düşüyorsa ithalat sürekli pahalanacağı için üretim maliyetleri ve fiyatların artacağını söyledi.

Eğilmez bu durumun enflasyonda yükselişe yol açacağını belirterek, “Dolayısıyla büyümenin artması enflasyonda yükselmeyle sağlanır. Tersine dezenflasyon politikası izleniyorsa o zaman faizlerin yükseltilmesi, kamu harcamalarının azaltılması ve vergilerin artırılması yoluna gidilecek demektir.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Bunun üretimi artırmanın ve büyümeyi desteklemenin önünde engel oluşturacağını sözlerine ekledi. Mahfi Eğilmez, büyümeyle dezenflasyon arasındaki çelişkinin her ekonomide bu şekilde ortaya çıkmayabileceğini belirtti.

Eğilmez değerlendirmesinde, yakın geçmişten çıkarılacak dersin çok açık olduğunu belirterek, “Eğer dezenflasyonla büyümenin bir arada ve uyum içinde yürümesini istiyorsak yapısal reformlara yeniden girişmemiz, AB ile ilişkileri düzeltmemiz ve güven ortamını yeniden kurmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.