Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MAGEN’den Yeni Müjde: Dev Sözleşme Açıklandı!

Margün Enerji bugün KAP üzerinden büyüme stratejileri doğrultusunda attığı önemli adımı duyurdu. Detaylar haberin içerisinde;
MAGEN’den Yeni Müjde: Dev Sözleşme Açıklandı!
HABER GİRİŞ

Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MAGEN), 27 Mayıs 2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, Romanya’da Margun Romania Climatech SRL adlı yeni bir şirket kurarak önemli bir proje geliştirme sözleşmesi imzaladığını duyurdu.

Şirketin 24 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında Avrupa, ABD, Kanada, Avustralya ve İngiltere’de büyüme hedefleri doğrultusunda sürdürülebilirlik ilkeleri ve ESG kriterleri çerçevesinde inovasyon odaklı stratejiler belirlediği anımsatıldı.

Bu stratejiler kapsamında, iklim teknolojileri alanında greenfield ve/veya brownfield projelere, satın alma ve birleşmelere (M&A) ve global uzman şirketlerle stratejik ortaklıklar kurmaya yönelik adımlar atılması kararlaştırıldığı hatırlatıldı.

Bu hedefler doğrultusunda, Hollanda’da yüzde 100 bağlı ortaklık yapısına sahip Margun Climatech B.V.’nin 26 Nisan 2024’te 1 milyon euro sermaye ile kurulduğuna işaret edildi.

Margun Climatech B.V.’nin 7 Mayıs 2024 tarihli yönetim kurulu toplantısında, iklim teknolojileri yatırımları yapmak üzere Romanya’da bir şirket kurulmasına karar verdiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Bu karar neticesinde, 23 Mayıs 2024 tarihinde 250 bin euro (1.250.000 RON) başlangıç sermayesiyle Margun Romania Climatech SRL kurulduğu paylaşıldı.

Margün Enerji, yurt içinde 308 MWp kurulu gücüne ek olarak, yeni kurulan Margun Romania Climatech SRL aracılığıyla Romanya’da bir proje geliştirme firması ile 150 MWp kapasiteli güneş enerjisi santrali kurulumu için proje geliştirme sözleşmesi imzaladı.

Şirket, bu projeden yıllık 210.000.000 kWh üretim, 11.500.000 euro EBITDA ve 12.705.000 euro ciro elde etmeyi hedefliyor.

Margün Enerji, yurt dışındaki büyüme hedefleri ve iklim teknolojileri yatırımları kapsamında attığı bu adımla ilgili gelişmeleri kamuoyu ve yatırımcılarına duyurmaya devam edeceğini açıkladı.

Borsada MAGEN koduyla işlem gören şirket payları yatırımcısına yıllık bazda yüzde 133,7 oranında prim sağladı. Hisse aylık bazda yüzde 4,09, haftalık bazda ise yüzde 5,58 oranında değer kaybetti.

Gün içinde 23,9-24,82 aralığında işlem gören MAGEN payları TSİ 17.07 itibarıyla yüzde 1,77 düşüşle 24,4 lirayı test etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.