Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Macron Daha Fazla Oy için Rakibinin Kalesine Girdi

Fransa'da seçimler ikinci tura kalırken, Macron daha fazla oy alabilmek için rakibi Le Pen'in kalesine girdi. İşte detaylar;
Macron Daha Fazla Oy için Rakibinin Kalesine Girdi
HABER GİRİŞ

Fransa’da dün ilk turu gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimleri 24 Nisan’daki ikinci tura kaldı. Halihazırda cumhurbaşkanı olan Emmanuel Macron oyların yüzde 28’ini alırken, aşırı sağcı rakibi Marine Le Pen yüzde 23,3’te kaldı.

44 yaşındaki Macron yirmi yıl sonra ikinci bir dönemi kazanan ilk başkan olmak istiyor. Buna karşı yaşam maliyetlerine öfkelenen ve Macron’un günlük zorlukları algılamadığını dile getirenler bulunuyor.

Marine Le Pen’in ise elde edeceği zaferle birlikte Avrupa’da şok etkisi yapabileceği düşünülüyor. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma yönündeki Brexit oyu ve Donald Trump’ın 2017’de Beyaz Saray’a girmesi gibi bir etki yapacağı söyleniyor.

24 Nisan’da Macron ve Le Pen bir kere daha karşı karşıya gelecekken, daha fazla oy toplama çalışmaları hemen başladı. Merkezci Macron’un Le Pen’in mavi yakalı kalesi olan ve Fransa’nın kuzeyindeki eski sanayi bölgesine gitti.

Macron, bir zamanlar Fransa’nın madencilik ve çelik başkenti olarak övülen Denain kasabasına gitti. Eski ihtişamını kaybeden Denain’de 2019’da nüfusun neredeyse yarısının yoksulluk içinde yaşadığı ve 2018’de aktif yaştaki her üç kişiden birinin işsiz olduğu biliniyor.

GCM Yatırım Banner

Le Pen bu kasabadaki oyların yüzde 42’sini kazanırken, Macron buradan oy çalabileceğini düşünüyor. Seçim sonucunun belirlenmesinde sol görüşlü seçmenlerin büyük etkisi olacağı biliniyor. Yarışta üçüncü sırada yer alan solcu Jean-Luc Melenchon, destekçilerini aşırı sağa gitmemeleri konusunda uyarırken, Macron’u desteklemeyi de bıraktı.

Anketler Macron’un oyların yüzde 51’ini ve Le Pen’in yüzde 49’unu kazanacağını gösterirken, ikinci turda da yakın bir mücadelenin yaşanacağı tahmin ediliyor.

Fransız yatırımcılar ise şimdiki sonuç karşısında bile rahatlamış görünüyorlar. Ülkenin gösterge endeksi olan CAC 40 diğer Avrupalı göstergelere göre daha iyi bir performans gösteriyor. MarketWatch verilerine göre; CAC 40 dışındaki Avrupa endekslerinde negatif performans görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.