Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Macaristan’ın Hukuk Yasalarıyla Başı Belada: AB Fonu Kesecek

Demokrasi ile hukukun üstünlüğü ilkelerini görmezden gelen Macaristan’a yaptırım çanları çalıyor. AB, Budapeşte’ye mali desteği kesme uyarısını son kez yineledi.
Macaristan’ın Hukuk Yasalarıyla Başı Belada: AB Fonu Kesecek
HABER GİRİŞ

Macaristan hükümeti, Avrupa Birliği’nden (AB) gelecek mali yardımın kesilmemesi için önümüzdeki hafta parlamentoya yeni yasalar sunmaya hazırlanırken AB Komisyonu önce davrandı. Hukukun üstünlüğü ilkesini ihlal ettiği için Macaristan’a verilen fonda kesintiye gidilmesi için çağrı yapıldı.

Komisyonda bütçe ve yönetiminden sorumlu üye Johannes Hahn, basın toplantısında konuya ilişkin açıklama yaptı.

AB bütçesinden Budapeşte’ye uyum fonu ve kurtarma fonu adı altında sağlanan mali desteğin yaklaşık 7,5 milyar euroluk kısmının askıya alınmasını istedi.

Konseyin ise söz konusu öneriyi kabul edip etmeyeceğine dair kararını bir ay içinde kesinleştireceği öğrenildi.

Macaristan’ın 17 reform önlemi taahhüt ettiğini belirten Hahn, AB Komisyonu’nun 19 Kasım’a kadar durumu izleyeceği bilgisini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Macaristan Bir Süredir Mercek Altındaydı

Macaristan, demokrasi ile hukukun üstünlüğü gibi AB’nin hassas davrandığı ilkeleri yıprattığı gerekçesiyle bir süredir konseyin merceğindeydi.

AB sahtecilikle mücadele dairesine göre Macaristan 2015-2019 yıllarında AB’nin sağladığı fonları kullanmada tüm blokta açık ara en yüksek usulsüzlük payına sahipti.

Uzun süredir kamu alımlarında liyakat, şeffaflık, rekabet ve hesap verebilirlik çağrısında bulunan Brüksel, Budapeşte’ye bütçeden pay verilmesini şarta bağlayan prosedüre start verdiğini duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.