Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Macaristan AB Fonlarından Mahrum Kalmamak için Harekete Geçiyor

Macaristan hükümeti, Avrupa Birliği’nin uyum fonu ve kurtarma fonu adı altında gelecek mali yardımın kesilmemesi için yeni yasalar çıkarma hazırlığında. Detaylar haberde...
Macaristan AB Fonlarından Mahrum Kalmamak için Harekete Geçiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Macaristan Devlet Bakanı Gergely Gulyas, hükümetinin Avrupa Komisyonu ile arasındaki mesafeyi sona erdirmek ve Avrupa Birliği fonlarına erişimin kilidini açmak için önümüzdeki hafta parlamentoya yeni yasalar sunacağını söyledi.

AB milletvekillerinin büyük bir çoğunluğu, 2010’dan beri iktidarda olan kıdemli Başbakan Orban yönetiminin Macaristan’da demokrasiye verdiği zararı kınamak için oy kullandı ve bloğun eski komünist ülkeye fonu kesmesi için baskı yaptı.

Yurt içi piyasalarını baskı altına alan çıkmazı sona erdirmeyi uman Budapeşte, yolsuzlukla mücadele otoritesi ve AB fonlarının harcamalarını denetlemek için hükümet dışı gruplarla birlikte bir çalışma grubu oluşturacağını duyurdu.

Gergely Gulyas basına verdiği demeçte, “Hükümet ya Avrupa Komisyonu’nun taleplerini kabul etti ya da bizim kabul edemediğimiz alanlarda her iki tarafı da tatmin edecek bir uzlaşmaya varmayı başardık.” ifadelerini kullandı.

Bugünkü toplantıda hükümetin bu taahhütleri tartıştığını ve onayladığını belirten Gulyas, hükümetin meclisten ilgili yasayı hızlı bir süreçle geçirmesini isteyeceğini sözlerine ekledi. Yeni yasaların Kasım ayında yürürlüğe girmesi planlanıyor. Gulyas milyarlarca avroya erişimle Macaristan’a yönelik cezai işlemlerin sona erebileceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Gulyas, karşılıklı güvensizlik yerine, komisyon ile son iki aydır devam eden yapıcı müzakereler dizisinin, güvene doğru bir adım olarak görülebileceğini belirterek, Macaristan’ın AB’nin kararını kusursuz bir sükûnetle beklediğini ifade etti.

AB sahtecilikle mücadele dairesine göre Macaristan 2015-19 yıllarında AB fonlarını harcamada tüm blokta açık ara en yüksek usulsüzlük payına sahipti. Brüksel, uzun süredir Macar kamu alımlarında şeffaflık, rekabet ve hesap verebilirlik çağrısında bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.