Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

LUNA Çöküşünden Sonra Kriptoda İlk! BTC için Alım Sinyali mi?

Kripto para piyasalarındaki son hareketlilikle birlikte Bitcoin yatırımcı duyarlılığı iki ayın en düşük seviyesine düştü. Peki, bu nasıl yorumlanmalı?
LUNA Çöküşünden Sonra Kriptoda İlk! BTC için Alım Sinyali mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın son açıklamaları ve kripto bankası Silvergate’in tasfiye kararı duyurusuyla birlikte kripto para piyasalarında panik havası artmış durumda. Amiral kripto para birimi Bitcoin (BTC) bu gelişmeler eşliğinde 20 bin doların altını düşerken, altcoinlerin büyük bölümü de önemli destek seviyelerini kaybetti.

Piyasadaki bu derin düşüş sürecini, yatırımcı duyarlılığında ortaya çıkan dikkat çekici düşüş izledi. Keskin düşüş, duyarlılığın Ocak ayından bu yana görülmeyen negatif seviyelere düşmesine neden oldu.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksinde Korku Hakim!

Kripto piyasası, son iki ay içinde özellikle 25.000 dolar seviyesine kadar yükselip toparlanma gösterirken, bu durum yatırımcı duyarlılığında bir iyileşmeye yol açtı. Sonuç olarak, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, kısa bir süre de olsa açgözlülük bölgesine girdi ancak en son yaşanan düşüşle tüm bunlar sona erdi.

Endeks, geçen yıl kaydedilen en keskin düşüşlerden biri olarak tek bir günde 10 puanlık düşüş gördü. 34 puan, yatırımcıların bir kez daha düşüş eğilimine girdiğini ortaya koyuyor.

Bunun beklenen sonucu ise, pazardaki katılımcılar daha fazla kayıptan kaçınmaya çalışırken panik satışlarının hızlanmış olmasıdır.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Alternative.me

Terra Çöküşünden Bu Yana Bir İlk

Endeks, 62 ile zirve yaptığı geçen ayki açgözlü piyasanın oldukça uzakta olduğunu gösteriyor. Bu noktada dikkat çekici bir karşılaştırma mevcut.

Piyasa, en son Mayıs 2022 döneminde Terra (LUNA) ağının çökmesinin ardından bu derece keskin bir düşüş yaşamıştı.

Bitcoin Ayı Piyasası Geri mi Döndü?

Analistler, geçmiş verilere bakıldığında ayı trendinin devam edebileceğini bu karşılaştırmadan anlamanın mümkün olacağını belirtiyor. Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi en son bu kadar keskin bir düşüş gördüğünde, LUNA’nın çöküşü, Bitcoin fiyatının 30.000 doların üstünden 20.000 doların altına düşmesini tetiklemişti.

Uzmanlara göre önceki eğilimin tekrarı olması halinde Bitcoin düşmeye devam edebilir. Hatta, mevcut döngünün en düşük seviyesi olan 15.500 doların altında bir düşüş daha görmek bile mümkün olabilir. Bu gerçekleşirse, piyasanın dip seviyesi beklenenden daha ötede olabilir.

Bununla birlikte, son Glassnode raporu da dikkat çekti. Rapora göre Bitcoin borsa girişleri, 796.6 milyon dolarlık çıkışlara karşı 782.9 milyon dolara ulaştı ve bu da 13.7 milyon dolarlık net akışa neden oldu. En büyük altcoin Ethereum ise negatif 29.6 milyon dolara çıkan net akışlarla aynı eğilimi kaydetti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @glassnodealerts

Alım Fırsatı Olarak Bakılabilir mi?

Kripto stratejistlerine göre tarihsel olarak bakıldığında, çoğunluğun girme konusunda korku duygusunda olduğu zamanlarda pazara giriş yapmak her zaman daha elverişli sonuçlar ortaya koymuştur.

Bu, mevcut düşüş trendinin, düşük fiyatlardan girmek isteyen yatırımcılar için bir satın alma fırsatı oluşturduğu anlamına gelebilir.

BTC’de Son Durum

Haber yazımı itibarıyla, Bitcoin hala 20.000 dolar seviyesinin altında seyrediyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Son 24 saat içinde yüzde 8’in üzerinde düşüşle 19.850 doların hemen üzerinde el değiştiriyor ve haftalık grafikte yüzde 11 kayıp görmüş durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.